Yurtdışına Çıkmak için Gereken 5 Şey

Yurtdışına çıkmak gerçekten çok heyecan verici bir süreç. ”Yurtdışına nasıl çıkılır? Pasaport nasıl çıkarılır? Vize nasıl alınır?” gibi sorular hepimizin, özellikle de daha önce yurtdışına çıkmamış kişilerin zihnini meşgul ediyor. Aslında bu süreci çok fazla gözümüzde büyütmemek gerek.

Yurtdışına çıkmak zannedildiği gibi kompleks bir süreç değil. Tek yapmanız gereken karar vermek, pasaportunuzu çıkarmak, vizenizi çıkarmak ve biletinizi almak. Gerisi zaten akıp gidiyor. Yurtdışına hiç çıkmamış kişiler, doğal olarak çok heyecanlanıyor. Heyecanlı olmak gayet normal. Ama bir de bu deneyimin size kazandıracaklarını bir düşünün. Farklı kültürleri tanıyacak, her zaman televizyonda izlediğiniz eserleri yakından inceleyecek, farklı bir atmosferi soluyacak, farklı insanlarla tanışacak ve en önemlisi kendi güvenli limanınızdan ayrılıp yeni ufuklara yelken açacaksınız. Öz güveniniz ve bilgi birikiminiz artacak. Kulağa hoş geliyor değil mi ?

O zaman yurtdışına ilk kez çıkacaklar için yurtdışına çıkmak için gerekli 5 şeyi sıralamaya başlayalım. Keyifli okumalar!

1. Pasaport

Yurtdışına çıkmaya karar vererek hayatınızın en doğru kararlarından birini verdiniz. İnanın size her açıdan çok şey katacak. Peki ilk olarak ne yapacaksınız? Cevap basit. Pasaport çıkaracaksınız. Yurtdışına çıkış kararı verdikten sonra ilk yapmanız gereken bir pasaport çıkarmak. Maalesef biz İngiltere Kraliçesi gibi şanslı değiliz ki dünyayı pasaportsuz gezelim.

4 tip pasaport mevcut. Bordo (umumi pasaport), yeşil (hususi pasaport), gri (hizmet pasaportu) pasaport ve siyah (diplomatik pasaport) pasaport. Kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Bordo pasaport; seyahat veya eğitim amaçlı yurtdışına gidecek standart vatandaşa verilen pasaport türü.

  • Yeşil pasaport; kamu personeli, doktor ve öğretmenlere verilen pasaport. Birçok ülkeye vizesiz seyahat imkanı veriyor.

  • Gri pasaport; resmi kurumlar vasıtasıyla yurtdışında bir göreve gönderilen görevlilere verilen pasaport türü.

  • Siyah pasaport; ise diplomat, vali, meclis başkanı gibi devlet görevlilerine veriliyor.

Pasaport çıkarmak için nüfus müdürlüklerine başvurmak gerekiyor. Pasaport işlemleri geçtiğimiz yıl emniyet müdürlüklerinden alınıp nüfus müdürlüklerine verildi. Özel, hizmet ve diplomatik pasaportlar nüfus müdürlüklerinden alınabilirken, umumi pasaportlar emniyet müdürlüklerinden alınabiliyor. Pasaport süreleri 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4-10 yıl olmak üzere 4’e ayrılıyor. Benim size tavsiyem tekrar tekrar uğraşmamak için 10 yıllık pasaport almanız. Diğerleri ile arasında çok fiyat farkı yok. 3 yıl daha bir pasaportunuzu yenileyeceğinize 1 kere alın 10 yıl kullanın. Hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş olursunuz.

2. Bilet

Evet pasaportumuzu çıkararak yurtdışına çıkmak için adımı attık. Şimdi sıra geldi gideceğimiz ülkeyi seçerek uçak biletini almaya. Eğer ilk kez yurtdışına çıkacaksanız, ilk olarak vize istemeyen, nispeten daha yakın ve dil sorunu yaşamayacağınız ülkelerden başlamakta fayda var. Örneğin Bosna-Hersek ve Makedonya gibi. Bu ülkeler hem vize istemiyor, hem de Türkçe konuşarak kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz. Eğer yurtdışına gidiş amacınız yabancı dilinizi geliştirmek değilse bu ülkeleri çok seveceksiniz.

Gideceğiniz ülkeye karar verdikten sonra yapmanız gereken şey oldukça basit. Bilet almak  Bilet alırken Skyscanner gibi sitelerden arama  yapabilirsiniz. İlk önce gideceğiniz ülkeyi, gidiş-geliş tarihlerinizi ve havalimanlarını seçiyorsunuz. Sonra en uygun fiyattan başlayarak tüm alternatif uçuşlar listeleniyor. Uçuşu seçtiğinizde sizi bileti satan siteye yönlendiriyorlar. Burada bir tavsiyem olacak. Bileti satın alırken eğer tur şirketi veya herhangi bir resmi kurum tarafından güvenceli değilse, biletinizi bu sitelerden almayın. Aksi bir durumda muhatap olacak kimseyi bulamayabilirsiniz. Havayolu firmalarının kendi sitelerini tercih edin. 150-200 lira fark için biletinizi riske atmayın.

Ayrıca ucuz uçak bileti almak için de bazı tavsiyelerim olacak:

1. Hafta ortası uçuşlarını tercih edin. Hafta sonu uçuşlara göre %10 daha hesaplı.
2. Bilet satın almak için en uygun zaman Çarşamba günü. Çarşamba günleri daha uygun fiyattan bilet bulabiliyorsunuz.
3. Yurtiçi uçuşlar için en uygun fiyattan bilet alınabilecek zaman 21 gün öncesi. Bu tarih yurtdışı uçuşlar için 34 gün. %4-6 arasında fiyat avantajınız oluyor.

3. Vize

Pasaportunuzu çıkardınız. Biletinizi aldınız. Şimdi geldik en heyecanlı kısma yani vize sürecine. Türk vatandaşları olarak serbest dolaşım hakkımız Avrupa ve Asya vatandaşlarına göre daha az. Son zamanlarda güzel adımlar atılıp bazı ülkeler ile vize zorunluluğu kaldırılsa da hala bir çok ülkeye özellikle Avrupa ülkelerine ve Amerika’ya vize alarak gitmemiz gerekiyor.

Vize başvurularınızı aracı bir kurum ile veya bireysel olarak yapabilirsiniz. Bu durum gideceğiniz ülkeye göre farklılık gösteriyor. Bazı ülkeler sadece aracı kurumlarla çalışırken, bazı ülke konsolosluklarına bireysel başvuru yapılabiliyor. Tavsiyem özellikle İngiltere ve Amerika vizesi alacaksanız mutlaka aracı bir vize merkezi ile başvurunuzu yapın. Bu ülkelerin vize süreçleri bir hayli meşakkatli olduğundan, yapacağınız en ufak bir hata vizenizin reddedilmesine yol açabilir. Eğer turistik Schengen vizesi alacaksanız işiniz biraz daha kolay. Başvuru formunu kendiniz doldurabilir, belgeleri kendiniz temin edebilirsiniz. Ama içinizi rahat ettirecekse vize merkezleri 25- 30 TL ek ücret karşılığında form doldurma hizmeti de veriyor. Bu heyecanlı süreçleri yaşamak ilk kez yurtdışına çıkacaksanız sizi strese sokacaktır. Size tavsiyem ilk yurtdışı deneyiminiz için vizesiz gidilebilecek ülkeleri tercih edin.

4. Rezervasyon

Yurtdışı seyahatlerinin olmazsa olmazlarından biri de konaklama rezervasyonu. Yabancı bir ülkeye seyahat etmeden önce o ülkede nerede ve ne kadar kalacağınızı belgelemeniz gerekiyor. Vize başvurusundan önce mutlaka otel rezervasyonunuzu yaptırın ve çıktısını alın. Mümkünse otelden imzalı, kaşeli çıktı isteyin.

Konaklama, yurtdışı seyahatlerinin uçak bileti ile birlikte en maliyetli kısmı. Özellikle döviz kurunun artmasıyla konaklama fiyatları daha da arttı. Tabi avantajlı fiyatlardan yararlanmak da mümkün. Booking.com ve AirBnB gibi sitelerden isteklerinize göre filtreleme yaparak uygun fiyata rezervasyon yaptırabilirsiniz. Ayrıca tatil tarihlerinizden 2-3 ay önce rezervasyon yaptırmakta fayda var. Son günlere kalınca fiyatlar pahalılaşıyor. Bu sitelerin e-mail listelerine kaydolursanız, indirim fırsatlarından da faydalanabilirsiniz.

5. Seyahat Sigortası

Seyahat sigortası güvenli bir yolculuk için gerekli ögelerden biri. Ortalama 250 liraya 30.000 Euro teminatlı sigortalanıyorsunuz. Hayat bu her an her şey olabilir. Olumsuz bir duruma karşı hazırlıklı olmakta fayda var.

Seyahat sigortası başvurusu sırasında da avantaj sağlıyor. Başvurudan önce sigorta yaptırmak başvurunuzun reddedilme ihtimalini azaltıyor. Özellikle Schengen Vizesi’nin başvuru evrakları içerisinde önemli bir yeri var. Bazen pasaport kontrolünde dahi soruluyor. Yoksa, sıkıntı yaratabiliyorlar. Siz en iyisi işinizi sağlama alın. Seyahat sigortasını bankalarda veya sigorta şirketleri aracılığıyla yaptırabilirsiniz.

Seyahat sigorta fiyatı almak için tıklayınız.

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329