Yeni Alınan Aracın Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

Yeni bir araç satın aldığınızda zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekir. Sıfır bir araç satın aldığınızda ise doğrudan araç sigortası yaptırmalısınız. Ancak ikinci el bir araç satın aldığınızda, noterde satış işlemlerinden sonraki 15 gün içerisinde aracınızın trafik sigortasını yaptırma zorunluluğunuz vardır.

 

Sıfır Araç İçin Trafik Sigortası

Yeni alınan araçta trafik sigortası yaptırma süresi ve prosedürü sıfır araçlar için farklıdır. Trafiğe ilk defa çıkacak sıfır araçlar için zorunlu trafik sigortası, aracı satın aldığınız galeri ya da bayiler tarafından yaptırılır. Bu nedenle sıfır araç satın aldıktan sonra trafik sigortası yapılıp yapılmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

 

İkinci El Araç İçin Trafik Sigortası

İkinci el araç alımı ya da herhangi bir araç değişiminde trafik sigortası yaptırma sorumluluğu alıcıya aittir. Bundan dolayı ikinci el bir araç satın aldığınızda zorunlu trafik sigortası yaptırmak için 15 gün süreniz vardır. Bu arada, aracın önceki sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan trafik sigortasının süresi henüz dolmamışsa bu sigorta 15 gün süreyle geçerli olur. Bu sürede aracınız herhangi bir trafik kazasına karışırsa önceki sigorta üzerinden ortaya çıkan masraflar karşılanır. Ancak önceki araç sahibi tarafından yaptırılan trafik sigortası yeni araç sahibine devredilemez. Bu yüzden aracın önceki sahibi tarafından mevcut trafik sigortası iptal ettirilir. Noterdeki devir işlemlerinin ardından sizin yeniden trafik sigortası yaptırma süreniz başlamış olur.

 

İkinci El Araç Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Var mıdır?

İkinci el bir araç satın aldığınızda, size tanınan 15 günlük süre içerisinde trafik sigortası yaptırma zorunluluğunuz vardır. 15 günlük süre sona erdiği halde henüz trafik sigortanızı yaptırmadıysanız, aracınız geçici olarak trafikten men edilerek parka çekilir. Bunun üzerine bir de zorunlu trafik sigortası yaptırmadığınız için ceza alırsınız.

Aracınızı park alanından çıkarmanız için zorunlu trafik sigortasını yaptırmanız gerekir. Bu işlemden sonra, aracınız için kesilen cezayı ve park ücretini ödeyerek aracınızı teslim alabilirsiniz. Zorunlu trafik sigortası yaptırma hakkındaki güncel bilgilere Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı internet sitesinin ana sayfasında yer alan “trafik idari para ceza rehberi” üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Kaç Gün İçerisinde Yenilenmelidir?

Zorunlu trafik sigortası geçerlilik süresi 1 yıldır. Bu nedenle bir yıllık sürenin bitmesini beklemeden zorunlu trafik sigortasını yenilemeniz gerekir. Süre dolduğu halde yenileme işlemlerini yaptırmazsanız, aracınız sigortasız olarak görünür. Bu şekilde herhangi bir trafik denetimine rastlamanız halinde aracınız için cezai işlem uygulanır.

Diğer yandan, aracın devir işlemlerinden sonra trafik sigortası yaptırmak için geçerli olan 15 günlük süreyle yıllık trafik sigortası yenileme prosedürlerini birbirine karıştırmamalısınız. 1 yıllık süre dolmadan önce aracınızın zorunlu trafik sigortasını mutlaka yenilemelisiniz. Aksi takdirde aracınız herhangi bir trafik kazasına karışırsa meydana gelen hasarları karşılamak zorunda kalırsınız. Böyle bir durumda sigorta şirketi tarafından hasarların karşılanması söz konusu değildir.

 

Zorunlu Trafik Sigortası İçin Prim İadesi Var mıdır?

Aracınız için yaptırdığınız zorunlu trafik sigortasının 1 yıllık süresi dolmadan aracınızı satmanız gerekebilir. Böyle bir durumda, sigorta şirketinden kalan günler için para iadesi talep edebilirsiniz. Bu işlem için araç satış belgeniz ve sigorta şirketi tarafından talep edilen diğer belgelerle başvuru yapmanız yeterlidir. Sigorta şirketi tarafından kalan günler için geçerli olan prim hesaplanır ve kısa sürede paranızın iadesi gerçekleşir.

 

Can ve mal güvenliğiniz için çok önemli olan zorunlu trafik sigortasını zamanında yaptırmaya özen göstermelisiniz. Ajans 24 Sigorta’nin sizin için avantajlı fiyatlar sunan zorunlu trafik sigortası tekliflerini incelemek bir tık uzağınızda!

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329