Generali, Hindistan daki girişimlerinde çoğunluk hissedarı olacak

 

Generali Grubu, Hindistan’daki hayat ve hayat dışı ortak girişimlerinde çoğunluk hissedarı olmak için anlaşmalar imzaladı. İmzalanan anlaşmalar ile Generali, “Future Generali India Insurance Company Limited” ve “Future Generali India Life Insurance Company Limited”in çoğunluk hissedarı olacak.

Generali, yerel ortağı Future Group‘tan Future Generali India Insurance’ın %25 hissesini 145 milyon Euro (163 milyon $) karşılığında satın almayı kabul ederek toplam hissesini %74’e çıkardı. Çeşitlendirilmiş ürün ve distribütör portföyü ile pazarın en hızlı büyüyen genel sigorta şirketleri arasında yer alan FGII, Mart 2021 itibarıyla (Hindistan sigorta şirketleri mali yıl sonu), yaklaşık 450 milyon Euro prim bildirmişti.

Generali, Industrial Investment Trust Limited‘in Future Generali India Life‘ta (FGIL) sahip olduğu hissenin tamamını (yaklaşık %16’sını) 26 milyon Euro’ya satın almayı da kabul etti. Generali bu satın almayla FGIL’de imtiyazlı hisse dağıtımına da katılacak. Her iki hamle Generali’nin FGIL’deki payını %68’e çıkaracak ve bu oran başka bir imtiyazlı tahsisin ardından bu yılın sonuna kadar %71’e yükselebilecek.

Satın almalar, Generali’nin hızlı büyüyen pazarlardaki konumunu güçlendiren “Yaşam Boyu Ortaklık 24: Büyümeyi Yönetmek” stratejisiyle tamamen uyumlu olmasının yanı sıra Grubun “Yaşam Boyu Ortaklık” hedefiyle tutarlı olarak, müşteriler için değer yaratırken kârlı büyümeyi sağlama taahhüdünü teyit ediyor. Generali, yeni yabancı mülkiyet üst sınırının yürürlüğe girmesinden bu yana, uluslararası sigortacılar arasında Hindistan’daki sigorta ortak girişim şirketlerinin her ikisinde de çoğunluk hissesine adım atan ilk oyuncu oldu.

Generali Grubu Uluslararası CEO’su Jaime Anchústegui Melgarejo satın almalarla ilgili şunları söyledi: “Hindistan’daki hayat ve hayat dışı sigorta işletmelerimiz, yüksek potansiyele sahip bu pazardaki büyüme yolculuğumuzda daha ileri bir adımı temsil ediyor. Hindistan’ın sigorta piyasası, beklenen çift haneli yıllık büyüme oranıyla önemli fırsatlar sunuyor. Generali Grubu olarak bu coğrafyadaki varlığımızı derinleştirmeyi dört gözle bekliyor, Hintli müşterilerimizin Yaşam Boyu Ortağı olmak istiyoruz.” dedi.

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329