Sigorta sektörünün geleceği finansal sigortalarda!

 

Turkuvaz Medya Grubu’nun ekonomi haber kanalı A Para tarafından düzenlenen ‘Finansın Geleceği Zirvesi’ sona erdi. Zirvede düzenlenen Sigortacılığın Geleceği panelini Sabah Gazetesi Editörü Barış Ergin yaparken, Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar konuşmacı olarak yer aldı.

Finansal sigortalarda arz arttı

‘Finansın Geleceği Zirvesi’ çerçevesinde düzenlenen Sigortacılığın Geleceği özel oturumun konuşan Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, Türkiye’de finansal sigortalarda global şirketler dışında faaliyet gösteren olmadığını, ancak sonrasında bu konuda düzenlemelerin oturmasıyla birlikte arzın arttığını belirtti. ABD’de banka teminat mektubunun olmadığını, yüzde 100 sigorta şirketlerinin bu alanı domine ettiğini, bu oranın Latin Amerika’da yüzde 50, Asya’da yüzde 75, Avrupa’da yüzde 25 seviyesinde olduğunu söyleyen Yaşar, 2018’den bu yana Türkiye’de de kullanılmaya başlandığını kaydetti.

2018 yılında finansal sigortalar alanına giriş yaptıklarını ifade eden Yaşar, diğer sigorta şirketlerinin de bu alana girmeye başlaması ile birlikte sigorta sektörünün bu alanı bir gelecek olarak görmeye başladığını belirtti. Yaşar sözlerine şöyle devam etti:

“Sigortacılar için de yeni sigortalanabilir alanlar sağladığını göstermiş oldu. Bildiğiniz gibi sigorta primlerinin yarattığı fonlar, enflasyona da yol açmayan önemli fonlar. Tüm dünyada sigortacılık, finans alanı içerisinde çok önemli yerde. Ama bugüne baktığımızda rakamları başkanlarımız da ifade ettiği gibi Türkiye’de banka dışı finans alanlarında yüzde 15’lerdeyken sigortacılıkta bu alan yüzde 4,5-5’lerde. Dolayısıyla bu alanın büyümesi gerekiyor.”

 

Kaynak : Sigorta Life Dergisi

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329