Elektrikli Motosiklet Ve Elektrikli Bisiklet Alirken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Elektrikli motosiklet ve elektrikli bisiklet modelleri, son dönemin en popüler bireysel taşıt türleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Her yaşta taşıt sürücüsü tarafından kolaylıkla kullanılabilen ve çevre dostu nitelikleriyle de dikkat çeken elektrikli taşıtlar, tasarruflu yapılarıyla da bütçe dostu nitelik sergiliyor. Elektrikli scooter, motosiklet ve bisiklet satın alırken ise ürünün garantisi, motor hacmi ve şarj kapasitesi gibi pek çok özelliğini göz önünde bulundurmanız öneriliyor. Eğer siz de son günlerin popüler akımına uymak istiyorsanız, elektrikli motor alırken dikkat edilecekler listesine göz atabilir ve böylece en doğru ürünü kolayca seçebilirsiniz.

 

Şarj Süresini ve Akü Kapasitesini Kontrol Edin

Elektrikle çalışan taşıtlarda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar arasında, ürünlerin şarj süresi ve akü kapasitesi de bulunuyor. Şarjı kısa sürede tükenen ve düşük kapasiteli akülerle çalışan elektrikli taşıtlar, düşük performans ya da beklenmedik anlarda yolda kalma problemine yol açabiliyor. Taşıtların şarj sürelerinin düşüklüğü, özellikle uzun mesafeler gitmek istediğiniz zamanlarda karşınıza çıkabilecek en ciddi sorunlar arasında yer alıyor. Bu nedenle, elektrikli taşıt satın almadan önce ürünün şarj süresini ve akü kapasitesini mutlaka kontrol etmeniz öneriliyor. Bütçeniz dahilindeki en yüksek kapasiteli elektrikli motosiklet, bisiklet ya da scooter seçeneğini tercih ederek tek şarjla daha uzun süre boyunca taşıt kullanma şansına ulaşabilirsiniz. Bu sayede uzun mesafeleri güvenli bir şekilde tamamlayabilir, aracınızı şarj etme fırsatı bulamadığınız günlerde karşılaşabileceğiniz yolda kalma riskinden kurtulabilirsiniz.

 

Garanti ve Satış Sonrası Desteğe Dikkat Edin

Elektrikli motosiklet, bisiklet ve scooter türleri, yeni nesil bir teknolojiyle üretiliyor ve bu sebeple de olası arıza durumlarında teknik desteğe ihtiyaç duyulabiliyor. Ürün satın alırken tedarikçi şirketlerin garanti ve satış sonrası destek hizmeti verip vermediğini kontrol etmeniz, kaza ve arıza durumlarında zorluk yaşamamanız açısından büyük önem taşıyor. Elektrikli taşıt türleri, diğer motorlu taşıtlar gibi periyodik bakım süreçlerine de ihtiyaç duyuyor. Bu bakım işlemlerinin de elektrikli motor bakımını bilen uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Garanti ve servis desteği bulunan satıcıların ürünlerini tercih etmeniz, taşıtınız için düzenli bakım hizmetinden yararlanmanızı ve bu sayede taşıtınızın kullanım ömrünü uzatmanızı da kolaylaştırıyor.

 

Motor Gücünü Gözden Geçirin

Elektrik gücüyle çalışan motosiklet ve bisiklet seçeneklerinden satın almak isterseniz, mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar arasında ürünün motor gücü de yer alıyor. Elektrikli taşıtların motor gücü, ehliyet kullanımı açısından da büyük önem taşıyor. A tipi ehliyete sahip olan kullanıcılar, kanunen tüm elektrikli taşıtları sürebiliyor. A tipi ehliyeti bulunmayan kişilerin ise motor kapasitesi 250 Watt’ın altında olan taşıt seçeneklerinden edinmesi gerekiyor. Ürünlerin motor gücü ve menzil kapasitesi, taşıttan alacağınız performansı da doğrudan etkiliyor. Bu yüzden yasal olarak hakkınız olan en yüksek kapasiteli motora sahip ürünü seçmeniz, elektrikli taşıtınızı mümkün olan en uzun süre boyunca ve en yüksek hızda sürebilmeniz açısından önem taşıyor.

 

Batarya Boyutunu Mutlaka İnceleyin 

Bataryalar, elektrikle çalışan taşıtlar için büyük önem taşıyor. Şarj edilen enerjinin depolandığı alan olan bataryaların ideal ölçüde olması da ürün performansını büyük oranda etkiliyor. Eğer yüksek motor kapasiteli bir elektrikli taşıt satın almak istiyorsanız, ürün bataryasının bu kapasiteyi kaldırabilecek kadar büyük olması gerekiyor. Motor kapasitesi yüksek ancak bataryası küçük olan modeller ise enerji istikrarı konusunda problem yaşayarak performans düşüklüğüne ve çeşitli güvenlik sorunlarına yol açabiliyor.

 

Kaynak :  TeknoDiot.com

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329