Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Günümüzde trafik cezası sorgulama işlemi, internet üzerinden online bir şekilde kolayca gerçekleşmektedir. Bu işlem sayesinde bireyler plakaları üzerine ya da adlarına yazılmış bir trafik cezasının bulunup bulunmadığını kontrol etmektedir. MOBESE kameralarının artması, sıkı kurallar ile beraber ceza uygulamalarını da artırarak araç sahiplerinin ceza bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Trafik cezası sorgulama işlemi birçok kanal üzerinden yapılabilirken araç sahipleri; Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi, Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi ve E-devlet sistemi üzerinden trafik cezalarını öğrenmektedirler.

 

EGM Sitesinden Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi için ilk olarak sorgulama yapacak olan bireyin adı ve soyad bilgilerinin dışında doğum yılı ve T.C. kimlik numarası gibi bilgilerini de girmesi gerekir. Talep edilen bilgiler doldurulduktan sonra doğrulama butonuna basıldığında karşınıza "sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama", "araç plakasına yazılan ceza sorgulama", "tüzel kişi ceza sorgulama" ve "otoparka çekilen araç sorgulama" seçenekleri çıkar. Bu seçeneklerden plaka numarası ile trafik cezası sorgulama işlemi için araç plakasına yazılan ceza sorgulama seçeneğine girilmelidir. Bu seçeneği seçtiğinizde karşınıza çıkan boşluklara tescil belge seri numarası ve araç plaka numarasını girmeniz gerekir. Diğer seçenek olan tüzel kişi ceza sorgulama işlemi tüzel kişi vergi sicil numarası gibi gerekli bilgiler ile doldurulur. Sürücü belgesine yazılan trafik cezalarını sorgulamak için ise, T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdan seri numarası ve nüfus cüzdanı harf seri bilgileri gerekir. Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden otoparka çekilen araç sorgulama işlemi için talep edilen tek bilgi plaka numarasıdır.

 

GİB Sitesinden Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden T.C. kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra taşıt borcu sorgulama seçeneği sayesinde araçlara veya kişilere yazılan trafik cezaları öğrenilir. Bu seçenek ile bireyler üzerlerine kayıtlı olan araçların sorgulamalarını kolaylıkla yapabilirler. Taşıt borcu sorgulama ekranı üzerinde bulunan vergi türü seçeneğinden araç trafik cezası sorgulama işlemi yapılabilirken, Karayolları Taşıma Kanunu idari para cezası, motorlu taşıtlar vergisi, idari para cezası, karayolları geçiş ücreti ve geçiş ücreti gibi sorgulamalar da yapılabilir. İsteğe göre bireyler tüm seçenekleri seçerek, tüm konularda kendileri adına olan borç ve cezaları da öğrenebilirler.

 

E-devlet İle Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Plakadan trafik cezası sorgulama işlemi için bir diğer seçenek E-devlet sistemidir. Elektronik devlet kapısı olarak tanınan E-devlet sistemi üzerinden günümüzde birçok hizmete ulaşmak oldukça kolaydır. Bu hizmetler arasında yer alan araç plakası ile trafik cezalarına ilişkin olan sorgulamalar da kullanıcılar için avantajlı bir seçenek olarak karşılarına çıkar. Kullanıcılar bu sorgulamayı yapabilmek için T.C. kimlik numaraları ve E-devlet şifreleri ile sistemi giriş yaptıktan sonra, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın sağladığı çevrim içi ceza sorgulama hizmetine ulaşır. Açılan ekranda T.C. / Vergi numarası ve plaka numarası bilgileri doldurulduktan sonra trafik cezası sorgulama işlemi tamamlanır. Bunun yanında bireyler isterler ise E-devlet sisteminde bulunan arama çubuğuna trafik cezası yazarak da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün E-devlet hizmetinden de yararlanabilirler.

 

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren internetin sağladığı kolaylıklar sayesinde trafik cezasını sorgulamak kadar ödemek de kolay bir hal almıştır. Trafik cezası ödeme işlemi tebliğ edildiği an polis memuruna nakit bir şekilde yapılabilirken, bazı alternatif yollar ile de ödemek mümkündür. E-devlet sistemi aracılığı ile sadece birkaç adımda trafik cezası ödemesi yapılabilirken, kredi kartına sahip bireyler telefon bankacılığını, internet bankacılığını veya ATM’leri kullanarak da kolaylıkla trafik cezalarını ödeyebilirler. Bu seçenekler dışında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden beyanan trafik cezası ödenebilir, anlaşmalı olunan bankaların hesap kartları, kredi kartları veya sanal kartlar ile ödeme yapılabilmesi için ödeme sayfasındaki gerekli bilgi kutucuklarının doldurulması gerekir. Erken ödenen trafik cezasında indirim yapılırken, ceza ödeme süresinin hızlanmasına yönelik zamanında ödenmeyen para cezalarına her ay için %5 faiz gibi bir işlem uygulanır.

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329