Yaz Lastikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Araçlar her türlü iklim ve koşulda çalışacak şekilde üretilmiştir. Araçlarını bölgelerindeki yol koşullarına uygun şekilde hazırlayan sürücüler verimlilik ve performansta bir artış bulacaklardır.

Yaz sürüşü için doğru lastik türünü satın almak, sürücünün çekiş artışını görebilmesinin bir yoludur. Yaz lastiği kullanımları ve faydaları hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

Yaz lastikleri yaz mevsimi hava koşullarında yolda daha iyi tepki, kullanım, hız, fren ve çekiş sağlar. Dört mevsim lastiklerine kıyasla, yaz lastikleri daha sportif, yüksek performanslı araçlar için daha iyi kontrol ve verimlilik sağlar. Yaz lastikleri de ıslak yol koşullarında daha iyi çalışır, çünkü basamakları suda kızaklamaya dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Yaz Lastikleri

Yaz lastikleri, daha kuru koşullarda hem kuru hem de ıslak yollarda mükemmel yol tutuşu sağlayan özel bir kauçuk bileşiğine sahiptir. Ayrıca düşük yuvarlanma direncine sahiptirler, bu nedenle daha yüksek yakıt verimliliği sağlarlar ve daha az yol gürültüsü üretirler.

Bir yaz lastiğinin sırt deseni, bir kış lastiğinden daha aerodinamiktir, su temizliği için daha az oluk ile yolla temas yamasını en üst düzeye çıkarır. Sonuç olarak, araç kuru yaz aylarında üstün çekiş ve frenleme özelliğine sahiptir.

Bununla birlikte, aynı özellikler benzersiz kauçuk bileşimi ve basit sırt tasarımı yaz lastiklerini kış sürüş koşulları için uygun hale getirir. Sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde, bileşik sert ve kırılgan hale gelir, böylelikle lastik sırtı tasarımı kar veya buzu yeterince işleyemez.

Yaz lastikleri, diğer lastik tiplerine kıyasla daha az yivli yüzeylere sahiptir ve yolda mümkün olduğunca fazla lastik tutacak şekilde tasarlanmıştır. Yolun optimum kavranması için yapılan lastik izleri, diğer lastiklerde bulunan izlerden daha sığdır.

Bununla birlikte, yaz lastiklerinin adından da anlaşılacağı gibi kış sürüş koşullarında iyi performans göstermediğine dikkat etmek önemlidir. Yaz lastikleri buzlu veya karlı yollarda yolu kavramak için tasarlanmamıştır ve sonuç olarak sürücü daha az çekiş ve kontrol yaşayacaktır. Kış koşullarının yaşandığı bir bölgede yaşıyorsanız, buna göre yaz ve kış lastikleri arasında geçiş yapmalısınız. Uzun ömürlülüğe değer veren sürücüler için, dört mevsim lastikleri daha uzun bir süre boyunca güvenilir performans ve çekiş sağlayacak, ancak özel kış veya yaz lastiklerinin avantajlarından yoksun olacak.

Daha sıcak iklimlerde sportif araç sürücüleri için, yaz lastikleri doğru koşullarda daha iyi bir sürüş deneyimi sağlamak için harika bir yoldur.

Yaz Lastiklerinin Faydaları

Yıl boyunca kar yağdığında kış lastiklerini çıkarmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak, sıcak aylarda yaz lastiklerini kullanmanın avantajları nelerdir?

Yaz lastiklerindeki lastik sırtı bileşikleri, aracınızın sıcak asfaltta daha iyi çekiş gücü sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yaz lastikleri, daha önce belirtildiği gibi performans göz önünde bulundurularak oluşturulur. Bu nedenle yüksek performanslı araçlar için idealdir. Daha fazla hassasiyet, yanıt hızı, frenleme ve viraj alırsınız. Yaz lastiklerindeki sığ diş derinliği yolu tüm yıl lastiklerinden daha iyi kavrar.

Yaz lastikleri en iyi yol tutuş deneyimini sunar. Tüm yıl lastikleri, hafif kış ayları ve daha sıcak aylarda performansta servis verilebilmeleri gerektiğinden, rahatça idare ederler. Ama hassasiyetten ve frenlemeden fedakârlık edersiniz. Buna ek olarak, yaz lastikleri, sığ lastik sırtları nedeniyle yıl boyu süren lastikler kadar uzun ömürlü olma eğilimindedir. Tüm yıl lastikleri yaklaşık 60.000 km alırsa, yaz lastikleri yaklaşık 25.000 km olabilir.

 

Kış lastikleri ile yaz lastikleri arasında bir fark var mı?

Evet, kış lastikleri ile yaz lastikleri arasında bazı farklılıklar vardır. Bu farklılıklar şunları içerir:

  • Kauçuk içeriği: Yaz lastikleri, yaz aylarında hem kuru hem de ıslak yollarda düzgün kavrama ve çekiş sağlamak için daha sıkı bir kauçuk bileşiğine sahiptir.
  • Lastik yapısı: Yaz lastiklerinin yapısı 7 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
  • Sırt deseni: Yaz lastikleri kış lastiklerinden daha sığ sırt desenlerine sahiptir.

 

Kışın yaz lastikleri kullanmak mümkün müdür?

Yine, yaz lastiklerini çalıştırırken kışın araç kullanmak mümkündür, ancak önerilmez. Kış havalarındaki yaz lastikleri genel sürüş performansınızı etkileyebilir. Yaz lastikleri 7 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklar için özel olarak tasarlanmıştır. Bunun altındaki sıcaklıklarda, yaz lastikleri sertleşmeye başlayabilir ve sonuçta yollarda biraz kavrama kaybedebilir. Özellikle karlı veya buzlu koşullarda, toplam kavrama ve frenleme mesafeniz etkilenebilir.

Her ne sebeple olursa olsun, lastikleri yılda iki kez, özellikle de hava durumu öngörülemez olduğunda değiştirmek istemeyebilirsiniz. Bu sizin düşünceleriniz ise, daha soğuk sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen, aynı zamanda her koşulda kavrama ve performansa yardımcı olan bir kauçuk bileşiğinden yapılmış dört mevsim lastiklerini tercih edebilirsiniz.

 

Hangi lastik markaları en iyi yaz lastiklerini sunar?

En ünlü lastik markaları yaz lastikleri seçeneğine sahiptir ve hepsi kişisel tercihinize, araba modelinize ve satın almaya karar verdiğiniz bütçenize bağlıdır. Nankang ve BFGoodrich gibi markalar, bütçenizi zorlamayan mükemmel bir dizi orta sınıf yaz lastiğine sahiptir, ancak Dunlop ve Continental gibi en ünlü lastik üreticileri de önerilen lastikler arasında yer alır.

Yaz Lastikleri İçin Alışveriş Yaparken Bilmeniz Gereken 3 Şey

Yaz lastikleri, otomobillere daha fazla hız ve çeviklik sağlayarak maksimum çekiş gücü sağlar. Yetkili sürücülerin daha fazla viraj alma ve frenleme yeteneklerinden faydalanmalarını sağlar. Yol tutma kabiliyeti yaz lastikleri ile birinci sınıftır ve ıslak yol koşullarında diğer lastiklerden daha iyi performans gösterirler.

Bu nedenle, iyi sürüş deneyimine prim veren ve hassas sürüş için maksimum çekiş kontrolü tercih eden insanlar için yaz lastikleri büyük bir performans artışı sağlar. Yaz aylarında daha iyi bir sürüş deneyimi için para yatırmak isteyen herkes, yaz lastiklerine geçiş yapmak için ekstra adım atmayı seçmekten yararlanır.

 

1. Sürüş İhtiyaçlarınız

Aldığınız yaz lastiği türü, bir sürücü olarak başarmayı umduğunuz şeyle doğrudan bir korelasyona sahip olacaktır. Tüm yaz lastikleri, daha fazla çekiş, tepki ve dönüşlerde çeviklik ile aracınızın performansını artıracaktır. Ancak, tüm yaz lastikleri eşit yaratılmaz.

Bazı yaz lastikleri, performansı artırmanın daha genel tarafındadır ve tüm bu alanlarda size güzel bir destek sağlar. Ancak, bazıları spor otomobiller gibi güçlü otomobiller için daha uygundur ve sadece sürücüler bu lastiklerin bir araba için yapabileceklerinden yararlanmak için gerekli beceriye sahiptir. Sonuçta, kompakt bir arabanız varsa ve o yıl için şehirden ayrılmayı planlamıyorsanız, yüksek performanslı yaz lastikleri almayı düşünmek gereksiz ve hatta israftır. Ancak pahalı bir spor veya yarış arabanız varsa, 130 km / s'nin üzerine çıkacağınız ve sıkı dönüşler yaptığınız bir sürücünün bu lastikleri için yaz lastiklerine yatırım yapmak isteyeceksiniz.

 

2. Diş Ömrü

Araç bakımı açısından, lastik sırtı ömrü dikkate almak istediğiniz bir faktördür. Yaz lastikleri yüksek performans gösterir, ancak sağladıkları performans miktarına bağlı olarak, daha uzun veya daha kısa ömürlü olabilirler. Yaz lastiklerinizi sık sık yenileriyle değiştirmekten hoşlanmıyorsanız, sırt ömrü sizin için önemli bir faktör olacaktır.

Sırt ömrü de nasıl sürdüğünüze ve ne tür bir sürüş yaptığınıza bağlı olarak çok değişecektir. Örneğin, arabanızı iş için çok kullanırsanız, yolda oturum açmış olduğunuz sürekli çalışma saatlerinin diş yaşamınız üzerinde çok farklı bir etkisi olacaktır. Öte yandan, işe giden ve arabanın sekiz saat boyunca bir otoparkta durmasına izin veren, sadece eve geri götürmek ve arabaya sadece hafta sonları kullanmak için farklı bir lastik ömrü vardır.

 

3. Aracınız

Yaz lastiğinizde aramanız gereken başka bir şey, kullandığınız araç için bir düşüncedir, bu da bir şekilde nasıl sürdüğünüzle bağlantılıdır. Bunun en büyük örneği arabalar ve SUV'lar arasındaki farktır. SUV'ların kendi yaz lastikleri de var, ancak burada daha büyük çeviklik ve hız en büyük faktörler olmayabilir. SUV yaz lastikleri çekişi tercih edebilir, çünkü düz olmayan eğimler, keskin kayaların üzerinden gitme ve derelerden veya nehirlerden geçerek yollar üzerinde bazı off-road'lar yapılacaktır.

Öte yandan, bir spor otomobil asla düzgün, asfalt yollar bırakmayacaktır. Bu tür bir sürücü asla çakıl üzerinde kayma veya düz olmayan yüzeylerle dolu bir patikaya girme konusunda endişelenmeyecektir. Bu, aracın sahip olacağı performans beklentilerini karşılamak için tamamen farklı bir yaz lastiği gerektirecektir.

 

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329