Tekne Ehliyeti Nasıl Alınır?

 

Her şehir kendi yetki alanlarındaki sularda bir sürat teknesi, yelkenli veya kişisel deniz taşıtları kullanma gereksinimlerini belirler ve çoğu, tekne ehliyeti olarak adlandırılabilecek bir çeşit tekne güvenlik ve eğitim sertifikası gerektirir.

Çoğu durumda tekne ehliyeti kursu çevrimiçi olarak tamamlanabilir ve ardından çevrimiçi olarak da tamamlanan bir tekne ehliyeti testi yapılır. Tekne güvenlik sertifikası kursları, bir otomobil sürücü belgesi için olan kurslar kadar kapsamlı değildir; örneğin, su üstü sürücü eğitimi gerekmez.

Tekne ehliyeti almak için şu basit adımları izleyin:

Yaşadığınız yer için tekne eğitimi gereksinimlerini araştırın.

Çevrimiçi veya yüz yüze bir tekne ile ilgili güvenlik ve eğitim kursunu tamamlayın.

Kursun sonunda tekne ehliyeti testini başarıyla geçin.

Kurs tamamlandıktan sonra ücret ödeyin.

Suya her çıktığınızda tekne ehliyetinizi veya tamamlama sertifikanızı yanınızda bulundurun.

 

Tekne Ehliyeti Nedir?

Uygun terim, genellikle “tekne kullanma lisansı” olarak adlandırılan “tekne eğitimi sertifikası” dır. Tekne ehliyeti, onaylanmış bir tekne güvenliği kursunu başarıyla tamamladığınızın kanıtıdır. Bir kayıkçı eğitim kartının veya sertifikasının süresi asla dolmadığından ve yenilenmesi gerekmediğinden, tekne kullanma lisansı olarak değerlendirilmez.

 

Tekne Ehliyeti Neden Önemlidir?

Türkiye’de bulunan birçok şehir, deniz sularında bir eğlence teknesi veya kişisel deniz taşıtları kullanmadan önce tamamlanması gereken eğitim gereksinimlerine sahiptir. Devlet kolluk kuvvetleri ve denizci güvenlik ajansları, herkesin denizcilik deneyiminin hem hoş hem de güvenli olmasını sağlamak için eğitim şartlarını zorunlu kılmaktadır. Şehrinizin onaylı tekne kullanma lisansı güvenlik kursunda bulunan tekne kullanma yasalarını ve yönetmeliklerini takip ederek onlarla işbirliği yapın ve bir icra memurunun muayene etmesini istemesi durumunda tekne ehliyetinizi geminizde bulundurun.

 

Tekne Ehliyeti Almak

18 yaşın altında bir tekne veya jet ski kullanmak istiyorsanız, tekne ehliyeti almanız gerekecektir. 18 yaşından küçük birinin ehliyet olmadan tekne veya jet ski kullanmak yasaktır. Tekne ehliyeti almak için bir kurs bulmanız, bir ders almanız ve bir testi geçmeniz gerekir. Her aşamada yaparsanız, ehliyetinizi alabilir ve yasal ve güvenli bir şekilde botla gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Ders Bulma

Tekne ehliyeti ülke düzeyinde yapılır ve ülkenizin gereksinimlerini araştırmanız gerekir. Her devletin yerine getirilmesi gereken şartlarda bir miktar farklılık olacaktır. Ehliyetinizi almak için yapmanız gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ülkenizin gereksinimleri hakkında biraz araştırma yapmayı deneyin.

On-line veya yüz yüze ders seçin. Birçok şehir hem çevrimiçi hem de kişisel sınıflar sunacaktır. Her iki sınıf türü de tekne ehliyetinizi aynı şekilde edinmenizi sağlayacaktır. İhtiyaçlarınız için doğru öğrenme ortamını seçmek, tekne ehliyetinizi başarıyla almanıza yardımcı olabilir.

Çevrimiçi kurslar, sınıf içi derslerle aynı şekilde dersler ve testler sağlar.

Şehrinizin yüz yüze dersler için kendi web sitesi olacaktır.

Ücretleri ödemeye hazır olun. Tekne ehliyeti kursuna kayıt olmak için kurs ücretini ödemeniz gerekecektir. Kesin ücret şehirler arasında değişecektir. Daha fazla bilgi edinmek için kendi şehriniz veya çevrimiçi kursunuzun ücretinin ne olduğu konusunda araştırma yapmanız gerekecektir.

 

Sınava Hazırlık

Tekne güvenliğini öğrenin. Tekne sınavının bazı kısımları tekne güvenliği hakkında ne kadar bilginiz olduğunu test edecektir. Bu konular teknenizi çalışır durumda tutabileceğinizi, acil durumlara hazırlıklı olduğunuzdan ve teknenizi doğru bir şekilde kullanabileceğinizden emin olmanızı sağlayacaktır. Bu soruların bazılarının testte görünmesini bekleyin:

Teknenizin neresine bir yangın söndürücü yerleştirmelisiniz?

Yangın durumunda ne yapmalısınız?

Hangi tekneler alabora olacak?

En iyi tekne uygulamalarını öğrenin. Sizin ve diğer kayıkçıların bilmesi gereken birçok kural ve uygulama vardır. Bu kurallar, botla herkesin güvende tutulmasına yardımcı olur ve gereksiz kazaların olmasını önler. Sınavda bunun gibi sorular görmeyi bekleyebilirsiniz:

Karanlıkta bir yelkenli tekneye yaklaşan güç botu ne yapmalı?

Kötü hava genellikle hangi yönden yaklaşır?

Teknenizin hangi tarafına kırmızı işaretler geçirmelisiniz?

Hangi alan kırmızı ve yeşil şamandıralarla gösterilir?

Liman tarafı teknenin hangi tarafındadır?

Kişisel güvenliği öğrenin. Tekne gezisi çok eğlenceli olsa da, bazı tehlikeler de sunabilir. Sudayken sizi ve arkadaşlarınızı nasıl güvende tutacağınızı bilmeniz önemlidir. Muhtemelen testte bunlara benzer bazı sorular göreceksiniz:

Karbon monoksit zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Hipoterminin belirtileri nelerdir?

Birisinin hipotermiden kurtulmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Yardım pozisyonu nedir?

 

Sınavı Geçmek

Testi uygulayın. Tekne ehliyeti sınavına girmeden önce, biraz pratik yapmak iyi bir fikir olabilir. Testte neler olduğunu daha iyi anlamak için çevrimiçi olarak kullanabileceğiniz birkaç seçenek vardır. Sınavı geçme şansınızı artırmak için uygulama sınavlarına göz atmak için biraz zaman ayırın.

Tüm materyalleri inceleyin. Bir tekne ehliyeti sınavına girmek için kaydolduğunuzda, muhtemelen eğitim almanız için materyal verilecektir. Bu materyal, sizi teknelerin güvenli çalışması konusunda eğitmek için tasarlanmıştır. Sınavı başarıyla geçebilmeniz için kursunuzun bir parçası olarak size verilen tüm bilgileri tam olarak gözden geçirdiğinizden emin olun.

Sınava girin. Kursun sonunda size tekne ehliyeti sınavı verilecektir. Bu test, kurs boyunca sunulan tüm bilgileri ne kadar iyi sakladığınızı ölçer. Testi geçtiğinizde, size tekne ehliyeti verilecektir.

Sınav size tekneler ve teknecilik hakkında ne kadar bilginiz olduğunu belirten sorular soracaktır.

Örneğin, hangi tarafın teknenin liman tarafı olduğu sorulabilir.

Ayrıca hipoterminin uygun tedavisi ile ilgili sorular da sorulabilir.

Fırtınalı havalarda tekne kullanırken ne yapacağınızı bilmelisiniz.

Ehliyetinizi alın. Tekne ehliyeti sınavınızı başarıyla geçtikten ve geçerli herhangi bir ücreti ödedikten sonra ehliyetinizi almanıza izin verilecektir. Bu ehliyet yasalara uymanızı, güvende kalmanızı ve tekne ile ilgili uygun uygulamaları gözlemlemenizi sağlayacaktır.

Tekne ehliyetiniz küçük bir kart olacaktır.

Tekne kullanırken ehliyetinizi veya tekne eğitim kartınızı yanınızda taşımanız gerekmektedir.

 

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(553)942-2961