Karavanla Seyahat Ederken Dikkat Etmeniz Gereken Güvenlik Önlemleri

 

Karavanla seyahat etmek, şüphesiz ki yaşayabileceğiniz en keyifli deneyimlerden biridir. Tüm seyahatiniz boyunca bu keyfi sürdürebilmek ve olumsuz durumlardan korunmak için bazı güvenlik önlemleri almanız gerekiyor.

Karavan tatili size belli bir alana bağlı kalmamak ve sınırsız özgürlük gibi imkanlar sağlar ancak seyahate başlamadan önce yine de bir planlama yapmak önemli. İzleyeceğiniz rotayı bir navigasyonda işaretleyip kaydetmeniz, yolcuğunuzda kolaylık sağlar ve sürpriz bir köy yoluna ya da aracın manevra yapamayacağı dar bir yola girmenizi engeller.

Karavanla seyahat etmenin en keyifli yanı bir yere varmak değil, yolun ve yolculuğun ta kendisidir. Bu nedenle hem yolculuğun keyfini doyasıya çıkarmak hem de güvenli bir sürüş sağlamak için aşırı hızdan kaçının.

Uzun yolculuklarda uykusuz ve yorgun bir şekilde araç kullanmamaya özen gösterin. İki şoförün olması ve karavanı dönüşümlü kullanmak daha iyi bir seçenektir.

Yolculuk esnasında araç içinde sarsıntı olacağı için devrilecek eşyalara dikkat etmelisiniz.

Zarar görebilecek eşyalarınızı karavanınızın kilitli dolaplarında muhafaza etmeniz, sarsıntı yaşanması durumunda eşyalarını ve sizi koruyacaktır.

Güvenliğinden emin olmadığınız yerlerde geceleri konaklamayın. Konaklamak için karavan park alanlarını ve karavan kamplarını tercih edin. Türkiye’deki tüm karavan kamp alanlarının listesine buradan ulaşabilirsiniz. ( siteye eklediğimiz listeye yönlendirme yapılacak)

Gece yatarken aracın kapılarını kilitlediğinizden emin olun.

Düzenli kullandığınız ilaçları yanınızda bulundurun ve mide bulantısı,  güneş yanığı, sinek ısırığı gibi acil durumlara karşı bir ilkyardım kiti hazırlayıp yanınıza alın.

Karavanın içinde yemek yaparken ocağın çevresinde çabuk tutuşacak materyaller bulundurmayın.

Duman ve koku yapacak ve yağda kızartılacak yemekleri aracın dışındaki ocakta yapmaya özen gösterin.

Yemeğiniz piştikten sonra ocağı kapattığınızdan emin olun.

Hırsızlık riskine karşı karavan seyahatinde çıkarken kıymetli eşyalarınızı yanınızda getirmeyin ya da araç içinde gizli bir yerde saklayın.

Ayrıca karavanınıza kasko sigortası yaptırmayı unutmayı

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329