SGK Özel Hastane Masraflarını Karşılar mı?

 

SGK anlaşmalı özel hastanelerde tedavi ve muayene masraflarını karşılamaktadır. SGK’lı vatandaşların uygun fiyata özel sağlık hizmeti alması ve özel hastanelerin muayene ve tedavi olanaklarından yararlanmaları mümkün. SGK özel hastane ücretlerini daha uygun hale getirerek SGK’lı vatandaşlarında özel sağlık kurumlarından çok daha uygun fiyatlara yararlanmasını sağlıyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile SGK’lılar özel hastanelere fark ücreti ödemeden muayene ve tedavi olabiliyorlar.

 

Özel Hastanelerde SGK Geçerli mi?

Özel hastanelerde SGK anlaşması bulunuyorsa geçerlidir. SGK anlaşmalı özel hastanelerde, SGK’lı vatandaşlar daha uygun fiyatlara tedavi olabilirler. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak da sadece katılım payı ödeyerek ücretsiz olarak özel hastanelerden sağlık hizmeti alınabilir.

 

SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler Fark Ücreti Nedir?

SGK anlaşmalı özel hastanelerden sağlık hizmeti alınması durumunda masrafların belirli bir kısmını SGK öder, geriye kalan ve hastadan alınan kısma ise fark ücreti denir. SGK anlaşması sayesinde özel hastanelerden daha uyguna muayene olunabilmekte fakat yine de fark ücreti ödeneceği için yüksek masraflar ortaya çıkabilmekedir.

SGK, SUT (Sağlık Uygulama Tebliği ) üzerinden söz konusu muayene ve tedavinin tutarını belirlemektedir. SGK ile anlaşmalı özel hastanelerden fark ücreti ödeyerek yararlanmaya ilişkin örnek verilmesi gerekirse; SGK’lı bir hastanın özel hastaneye giderek muayene olmak istediğini, SGK’nın da muayenin türüne göre özel hastaneye 100 TL ödeme yapacağını bildirdiğini varsayalım. Bu durumda özel hastane hastadan en fazla %200 oranında fark ücreti talebinde bulunabilecektir. Yani hastanın, hastaneye ödeyeceği toplam maksimum tutar 200 TL olacaktır, kalan 100 TL’yi ise SGK ödeyecektir.tamamlayıcı sağlık sigortası ile çok daha uyguna yapılabilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası fark ücreti ödemeyi ortadan kaldırarak özel hastanelerden fark ücretsiz yararlanmayı sağlamaktadır.

SGK özel hastane ödemelerinde fark ücreti yatırmamak için ise tamamlayıcı sağlık sigortası devreye girer. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak özel hastanelere fark ücreti ödemeden ücretsiz tedavi olunabilir. Sadece katılım payı ödenmesi gerekir. Peki katılım payı nedir?

 

Katılım Payı Nedir?

Özel hastanede muayene ve tedavi olanların fark ücreti dışında ödemeleri gereken bir diğer ücretse katılım payı ücretidir. Katılım payı ücretleri devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri için 6 TL olarak belirlenmiştir. Özel hastanelerdeki bu tutarsa 15 TL’dir.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Fark Ücreti Ödemeyin

SGK’lılar için özel hastanelerden fark ücreti ödemeden sağlık hizmeti almanın en kolay yolu tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmaktır. SGK’lılar, SGK ile anlaşması bulunan özel hastanelerdeki tüm muayene ve tedavi işlemlerini fark ücreti ödemeden gerçekleştirebiliyor. Türkiye’de de özellikle son dönemde önemli bir ilgi görmeye başlayan tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel hastanelerdeki sağlık giderlerinizin bir kısmını SGK karşılarken, kalan kısmını ise poliçenizi yaptırdığınız sigorta şirketi karşılamaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesine sahip olanlar özel hastanelerdeki işlemlerinde sadece 15 TL’lik katkı payı ücretini ödemektedirler.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

  • Özel hastanelerde aldığınız sağlık hizmeti için ekstra fark ücreti ödemek zorunda kalmazsınız.

  • Özel sağlık sigortası ürünlerine göre yıllık prim tutarı çok daha düşük bir sigorta türüdür.

  • SGK’nızdan yararlanan aile bireyleri için de ayrı ayrı poliçe yaptırabilirsiniz.

  • Yılda bir defaya mahsus prim ücretini ödedikten sonra, poliçe dönemi süresince ücretsiz olarak özel sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına Kimler Başvurabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasına SGK’lı olan herkes başvurabilir. Yaş sınırı kimi sigorta şirketlerinde 55, kimilerinde ise 60 olarak belirlenmiştir. Sigorta şirketlerine göre değişen farklı yaş sınırları olabilmektedir.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında ayakta tedavi ve yatarak tedavi olmak üzere iki farklı teminat türü vardır. Dilediğiniz takdirde bu iki teminat türünü veya sadece yatarak tedavi teminat türünü satın alabilirsiniz. Sadece ayakta tedavi teminatını almanızsa mümkün değildir. Aynı zamanda tamamlayıcı sağlık sigortası poliçelerinde doğum teminatı da teminatlar arasına eklenmektedir.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Başvurusunu Kolayca Yapın

Siz de hem kendi, hem de sevdiklerinizin sağlığını güvence altına almak ve özel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmak istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlarından yararlanmaya başlayın.

Şimdi tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi alarak bütçenize en uygun sağlık sigortanızı internetten kolayca fiyat alabilirsiniz.

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(553)942-2961