Araba Kullanırken Uyulması Gereken Trafik Kuralları

 

Araba kullanırken bazı davranışlara dikkat etmeniz gerekir. Trafikte seyir halindeyken sadece sizin hayatınız değil trafikteki diğer sürücü ve yolcuların da hayati riski vardır. Dolayısıyla trafikteki herkesin güvenli bir şekilde yolculuğunu tamamlaması için trafik kurallarına uyulması son derece önemlidir.

 

Aracın Vitesini Büyütmek

Aracınızla seyir halindeyken vites büyütmek istediğinizde araç hızınızı artırmanız gerekir. Sol ayağınızı debriyaja basılı tutarak ve sağ ayağınızı gaz pedalından çekerek işleme başlamalısınız. Sonrasında hızlı bir şekilde üst vitese geçerek ve sol ayağınızı yavaş bir şekilde debriyajdan çekerek sağ ayağınızla tekrar gaz pedalına basarak yolunuza devam etmelisiniz.

Aracın Vitesini Küçültmek

Aracınızla hareket halindeyken vitesi küçültmek için ayağınızı gazdan çekerek hızınızı düşürmeniz gerekir. Sol ayağınızla debriyaja basarak bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. İşlem bitene kadar ayağınızı debriyajdan çekmemeli ve hızlı bir şekilde hareket etmelisiniz. Sonrasında sol ayağınızı debriyajdan çekerek sağ ayağınızla gaza yavaş bir şekilde basmalısınız.

Araçla Şerit Değiştirmek

Aracınızla yola çıktığınızda mutlaka sağ şeriti kullanmanız gerekir. Çünkü sol şeritler zorunlu durumlarda kullanılır. Örneğin ambulans geçeceği zaman bu yolu kullanır. Şerit değiştirmeden önce mutlaka trafik levhasına bakmalı, önünüzdeki ve arkanızdaki yolu kontrol ettikten sonra eğer koşullar uygunsa işlem gerçekleştirilmelidir. Mutlaka uyarı sinyali de verilmelidir.

Öndeki Aracı Geçmek

Öndeki aracı geçmek istenildiğinde kullanılan şeridin bu duruma müsait olup olmadığına bakılmalıdır. Geçilecek aracın hızlı ile sizin hızınızı kontrol etmeniz gerekir. Bu işlem geçilmek istenen aracın sol tarafındaki şeritten yapılmalıdır. Mutlaka uyarı verilerek yapılmalıdır.

Araçla Dönüş Yapmak

Sağa dönmek isteyen sürücü bu yönde uyarı işaretini vermeli, hızını azaltmalı ve dar kavisle işlemi gerçekleştirmelidir. Sola dönmek isteyen sürücü bu yönde uyarı vermeli, hızını azaltmalı, yolu kontrol etmeli ve geniş bir kavisle işlemi gerçekleştirmelidir.

Araçla Geri Manevra Yapmak

Aracınızla geri manevra yaparken mutlaka arkanızdaki trafiği kontrol etmeli, yolun müsaitliğine bakmalı ve sağ şeritte bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Sol ayağınızla debriyaja basmalı ve geri vitesi kullanmalısınız. Sonrasında sol ayağınızı debriyajdan çekmeli ve sağ ayağınızla gaza yavaşça basmalısınız. İşlem sırasında yol kontrolüne devam etmelisiniz.

Aracı Durdurmak

Aracı trafikte seyir halindeyken durdurmadan önce sağa sinyal vermelisiniz. Aracınızın hızını azaltmalı, vitesi küçültmeli ve sağ ayakla frene basarken sol ayakla da debriyaja basmalısınız. Burada önemli olan bir nokta da araç durmadan önce debriyaja basılmasıdır. Aksi durumda debriyaj balataları zarar görür. Aracınız durduğunda vitesi boşa almalı ve el frenini çekmelisiniz.

Aracı Park Etmek

Kara yolu üzerinden mecbur kalmadıkça araç park etmek yasaktır. Aracın park edileceği yer trafik akışını engellemeyen özellikte olmalıdır. Araba park edildiğinde mutlaka el frenini çekmeli ve tekerleğinin altına takoz koymalısınız. Aracın tüm sistemleri kapatılmalı, motor durdurulmalıdır.

Trafik kurallarını uyarak ve trafik sigortası yaptırarak güvence sağlamalısınız. En uygun trafik sigortası fiyatları için Ajans 24 Sigorta’dan trafik poliçesi sorgulaması yapmanız yeterli. Dilerseniz +90 (507) 354 53 29 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta satın alın.

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329