İhsan Yiğit, dövizdeki hareketliliğin sigorta ve kasko poliçelerine etkisini değerlendirdi

Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İhsan Yiğit, dövizdeki hareketliliğin sigorta ve kasko poliçelerine etkisini değerlendirdi.

Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İhsan Yiğit, dövizdeki hareketliliğin sigorta ve kasko poliçelerine etkisini değerlendirdi.

Dövizdeki hareketliliği önümüzde yıl sigorta ve kasko poliçe fiyatlarını yükselteceğini söyleyen Yiğit, “Önümüzdeki yıl sigorta ve kasko poliçelerinde yüzde 40 civarında bir zam yapılacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Yiğit, “Geçmiş dönemlerde sigorta şirketlerinde serbest piyasa tarifesi vardı. Pandemi döneminde serbest piyasa tarifesi ile sigortacılar altın çağını yaşadı, sigorta ve kasko fiyatları çok düştü. Yani 2021 yılının ocak ayında 2017 yılında ki fiyatların yüzde 60’ından daha düşük fiyatlar verebiliyorduk. Ancak normalleşme sürecinden ve dövizdeki yükselişten sonra araç satışlarında ve sigorta fiyatlarında bir artış yaşandı. Yani son iki ay içerisinde hem araç hem sigorta hem de kasko poliçe fiyatları yılın ilk ayına göre yüzde 30 daha fazla artış gösterdi” değerlendirmesini yaptı.

Dünya genelinde sıfır araç üretilmemesinin ikinci el alım satım piyasasını etkilediğini kaydeden Yiğit, “Şu anda ikinci el araç alım-satımlarında bir hareketlilik var ve ikinci el araç fiyatları geçen yıllara oranla yüzde 60 yükseldi. Bu yükselme ise zaman içerisinde kasko poliçelerine yansıyacak. 2022 yılında sigorta sektörü için bir öngörüde bulunamıyoruz. Çünkü dövizde ki artış aynı zamanda araç parça fiyatlarının yükselmesine sebep olacağından sektöre yansıması bir veya iki ay içerisinde olacak. Şu an ki fiyat artışlarının nedeni hasar prim dengelerinin yükselmesi değil, öngörülen hasarlardır. Ondan dolayı önümüzdeki yıl sigorta ve kasko poliçelerinde yüzde 40 civarında bir zam yapılacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Yiğit, “Pandemi döneminde vatandaşlar araç alım satımı yapmadığından fiyatlar mecburen düşmek zorunda kaldı. Ondan dolayı sigorta şirketleri hasar prim dengelerini düşürdü. Her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de tavan ve taban uygulaması var. Buna istinaden rekabetten dolayı poliçeleri düşük kesebiliyorduk, lakin vatandaşımız 2022 yılında 2021 yılının fiyatlarını göremeyecek.”

Sigorta fiyatlarının düşmesinin ülke genelinde olduğu gibi kent genelinde de sigortasız araç sayısının düşmesini sağlamadığını kaydeden Başkan Yiğit, “Sigorta fiyatlarının yükselmesi trafikte sigortalanmayan araçların sayısının artmasını sağlayacak. Sektörün canlılığını yitirmemesi için vatandaşın ekonomik olarak rahat olması lazım. Çünkü vatandaşın cebinde para olmazsa sigortasını nasıl yaptıracak? Kısacası sektörü güzel günlerin beklemediğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sunmak ve istihdamımızı korumak için desteğe ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak : Sigorta Haber

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329