Yeşil Kart Sigortası

Sigorta işlemleri ile karşılaştığınızda karşınızda birçok seçenek bulunur. Özellikle taşıt konusunda dikkat ettiğiniz noktalar var ise ve kullandığınız aracın her daim sigortalı olmasını istiyor iseniz, bu kategoride yer alan sigortaları incelemeniz gerekir.

 

 

Yeşil Kart Sigortası Nedir?

Seyahat yapmaktan hoşlanıyor iseniz ve yurt dışı gezileri planlarınız dahilinde ise yeşil kart sigortası aradığınız seçenek olarak karşınıza çıkar. Bu sigorta türünün en önemli amacı ülkeler arası motorlu taşıtlar ile yolculuk yapan bireylerin sigorta avantajlarından faydalanmasını sağlamaktır.

Yurt dışı seyahatiniz esnasında başınıza gelebilecek olası kazalara karşı yeşil kart sigortası size yardımcı olurken, adı ile uyumlu olarak hazırlanmış yeşil renkte olan bu belge sayesinde kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

 

Yeşil Kart Kapsamı Nasıldır?

Sigorta dahilinde talep etmiş olduğunuz yeşil kart, birçok farklı türde bulunan motorlu taşıtı kapsar. Motorlu taşıt dendiğinde akıllara ilk gelen otomobil olsa da motosiklet türü kişisel araçlar, otobüs, taksi, minibüs tarzındaki ulaşım taşıtları, iş makinesi, kamyonet ve traktör gibi araçlar da yeşil kart sigortası kapsamına dahildir.

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere geniş bir coğrafyada geçerlilik gösteren yeşil kart almak için önceden belirlenmiş olan ücretleri ödemeniz gerekir. Bu sigorta türü farklı süre aralıkları ile uyumlu olarak alınabilirken, kısa süreli bir ihtiyaç durumunda sigorta planı 15 günden başlar. Uzun süreli sigorta durumlarında ise 1 yıla kadar ödeme seçenekleri mevcuttur.

 

Yeşil Kart Özellikleri Nelerdir?

1959 yılında imzalanan anlaşma ile Türkiye, yeşil kart olanaklarından yararlanmaya başlamıştır. Yeşil kart sigortası, kaza mahalli ilkeleri ve mevzuatı sayesinde uyumlu bir hizmet verirken, yurt dışındayken motorlu taşıtınız ile herhangi bir kaza yaşamanız durumunda devreye girecektir. Eğer bir trafik sigortanız var ise, yurt dışı gezilerine yönelik yeşil kart sigortası almanız size fayda sağlayacaktır.

Genellikle Avrupa ülkelerinde bilinen ve geçerli olan belgelerden biri olan yeşil kartın, seyahate çıktığınız zaman motorlu taşıt kullanımında başka ülkenin sınırlarına geçmeden yanınızda olması beklenmektedir. Özellikle gümrük kapılarında belge kontrolü yapılırken, bu belgeyi yanınızda taşımanız lüksten öte bir zorunluluktur.

Yeşil Kart İçin Gerekli Belgeler ve Başvuru Süreci

Yeşil kart çıkarmak için gerekli belgeler ve başvuru süreci bireylerin kolaylıkla yapabilecekleri işlemler arasında yer alır. Bu işlemlere Türk Trafik Sigortası ve taşıt ruhsatı fotokopilerini hazırlayarak başlayabilirsiniz.

Belgeleriniz hazır olduktan sonra sigorta harcını Hamzabeyli, Kapıkule, Dereköy ve İpsala ofislerinden ödemeniz gerekir. Ödeme seçenekleri arasında kredi kartı seçeneği bulunurken, gümrük kapılarına kadar gitmeniz gerekmez.

Yeşil kart sigortası meydana gelebilecek kazalarda kendi aracınızı değil karşı taraftaki taşıtları güvence altına alır. Eğer kendi aracınızın güvenliğini artırmak istiyor iseniz ek ücret ödeyerek bu işlemi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

 

Yeşil Kart Nasıl Olmalıdır?

İlgili komisyon tarafından yeşil kartların kabul edilmesi için standart formda olması gerekir. Kart üzerindeki bölümlerin silinmemesine dikkat edilmelidir ve kartın geçerli olduğu tarihlerin başlangıç ve bitişleri gösterilmelidir. Sigortacının kodu, ülke kodu ve karta özel numaranın bulunması da ayrıca önemlidir.

Kullanılan motorlu taşıtın ne türde bir araç olduğunun yazılı olması gerekirken, araç plakasına da yer verilmelidir. Poliçenin sahibi veya araç kullanıcısının ismi ve adresi de yer alması gerekirken, sigortacının da aynı bilgileri bulunmalıdır.

Sistemde üye olmuş bütün ülkeler kartın arka tarafında görülebilir ve geçerli olan ülkeler kısmında üstü çizili olan ülkelerde kart kullanılamaz. Yeşil kartın üzerine daha sonradan eklenen notlar geçerli değildir ve belge tüm bu koşullar altında hazırlanmalıdır.

 

Yeşil Kart Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Yeşil kart fiyatları aşağıdaki gibidir:

Yeşil Kartı Geçerlilik Süresi

Otomobil Fiyatı

Motosiklet Fiyatı

Özel Amaçlı Taşıt (Karavan) Fiyatı

15 Gün

47,25 Euro

37,80 Euro

147 Euro

1 Ay

59,06 Euro

47,25 Euro

183,75 Euro

2 Ay

82,69 Euro

66,15 Euro

257,25 Euro

3 Ay

106,31 Euro

85,05 Euro

330,75 Euro

4 Ay

129,94 Euro

103,95 Euro

404,25 Euro

5 Ay

153,56 Euro

122,85 Euro

477,75 Euro

6 Ay

177,19 Euro

141,75 Euro

551,25 Euro

7 - 12 Ay

236,85 Euro

189 Euro

735 Euro

 

Yeşil Kartın Geçerli Olduğu Ülkeler Nelerdir?

Günümüzde yeşil kart 47 ülkede geçerlidir. Bu ülkeler aşağıda verilmiştir:

Avusturya

Arnavutluk

Andorra

Azerbaycan

Almanya

Belçika

Bulgaristan

Bosna Hersek

Beyaz Rusya

Çek Cumhuriyeti

Danimarka

Estonya

Fransa

Finlandiya

Fas

Hırvatistan

Hollanda

İsviçre

İspanya

İngiltere ve K.İrlanda

İtalya

İsrail

İran

İrlanda

İzlanda

İsveç

Karadağ

Kıbrıs

Lüksemburg

Letonya

Litvanya

Macaristan

Malta

Moldova

Makedonya

Norveç

Portekiz

Polonya

Romanya

Rusya

Slovakya Cumhuriyeti

Slovenya

Sırbistan

Türkiye

Tunus

Ukrayna

Yunanistan

 

 

Yeşil Kart Sigortası Yenileme Nasıl Yapılır?

Yeşil kart sigortası yenileme işleminde; önceki poliçenizden herhangi bir hasar kaydınız yok ise belirli oranlarda sunulan hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsiniz. Bu sigorta türü yıllık olarak düzenlenirken, yenileme işlemleri de yine aynı şekilde yıllık olarak yapılır. Yenileme işlemi internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanabilir.

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(553)942-2961