10 Soruda Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

 

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de derinden etkileyen korona virüs salgınından sonra insan sağlığının öneminin ciddiyeti bir kez daha anlaşıldı. Sağlık konusunda insanlar her zaman sorunlarla karşılaşabilirler, önemli olan bu risklere karşı hazır olup olmadıklarıdır. Sağlık sigortası ile geleceğini güvenceye alanlar kendilerini hastalıklara ve acil sağlık durumlarına karşı daha hazır hissederler. Tamamlayıcı sağlık sigortası da birçok insanın yararlandığı bir sağlık sigortası türü olarak insanların hayatlarını kolaylaştıran ve zor günlerinde yanında olan bir sigorta poliçesi olarak tercih edilir.

 

1. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

“Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?” sorusu sıkça sorulur. Bu sigorta poliçesi, hali hazırda Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak sigortalı olan kişilerin, SGK anlaşmalı özel hastanelerde ekstra bir ücret ödemeden muayene, tahlil ve tedavi hizmeti almasını sağlayan bir poliçedir.

SGK’nın sunduğu sağlık hizmeti, her özel hastanenin maliyetini karşılayamayabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olarak daha ciddi sağlık durumlarında nitelikli bir SGK anlaşmalı özel hastaneden yararlanmak için devasa ücretler ödemenizin önüne geçer. Kısacası Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, hem ayakta tedavi hem de yatarak tedavi hizmetlerinde SGK’nın karşıladığı bedelin üstünü tamamlayan bir poliçedir. Böylelikle kendinizi ve sevdiklerinizi daha güvenli bir geleceğe hazırlayabilir, olası sağlık sorunlarına çözümler bulabilirsiniz.

 

2. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsıyor?

Bu sigorta türü tahlil, muayene, tetkik ve küçük cerrahi müdahaleler gibi ayakta tedavi hizmetleriyle oda, refakatçi, yemek, diyaliz ve buna benzer yatarak tedavi hizmetlerini kapsar. Ayrıca bu kapsamların dışında sayılan durumlarda da ek teminat paketleri alarak tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamını daha geniş bir hale getirmek de mümkündür. Poliçe hizmetini sunan sigorta şirketine göre poliçelerin kapsamı farklı şekilde hazırlanabilir. Bundan dolayı poliçeler ve ek teminatlar hakkında daha detaylı bilgi almak için hizmeti alacağınız sigorta şirketine danışabilirsiniz.

 

3. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsamıyor?

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamının dışında olan belli durumlar da mevcuttur. Bu durumların sigortaya dahil olup olmaması da sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir.
Sigorta yaptırmak isteyen kişide halihazırda bir hastalık durumu var ise mevcut hastalık teminat dışında kalır. Eğer sigorta yaptıran kişinin SGK sigortası aktif değilse tamamlayıcı sağlık sigortası yine kapsam dışı kalır. Ayrıca bütün ilaç masrafları ve diş tedavileri tamamlayıcı sigorta kapsamı dışındadır.

 

4. Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasını kimler yaptırabilir sorusu da cevabı merak edilen sorulardan biridir. SGK'ya bağlı işçi, bağ-kurlu, memur gibi devletin sosyal güvenlik hizmeti altında olan bütün çalışanlar tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirler. Eğer SGK kapsamında bir sigorta çatısı altında değilseniz tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanma hakkınız bulunmaz. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası bireyseldir. Yani SGK çalışanıysanız ve aileniz için de tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak istiyorsanız eşiniz ve çocuklarınız için ayrı ayrı prim ödemek durumundasınız. Bu poliçede SGK'daki gibi sadece babanın sigortası, bütün aileyi güvence altına almamaktadır. Ancak sigorta şirketleri ailelere bu konuda avantajlı ve değerlendirilebilir seçenekler sunar. Bununla beraber kurumlar da kendi çalışanları için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir.

 

5. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçiyor?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, temel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı sigorta desteğinin üstünü tamamladığı için yalnızca büyük şehirlerdeki büyük özel hastanelerde değil SGK'nın ülke genelinde anlaşmalı olduğu bütün hastanelerde geçerlidir. SGK'nın anlaşmasının bulunmadığı hastanelerde ise bu sigortadan yararlanmanız mümkün değildir. Türkiye genelinde SGK ile anlaşmalı olarak sağlık hizmeti sunan birçok hastane vardır. Tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde bu hastanelerde ayakta ya da yatarak tedavi görebilirsiniz.

 

6. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Korona virüsü Kapsıyor mu?

Son dönemde Türkiye’yi de etkisi altına alan ve herkesi korkutan pandemi nedeniyle, “Tamamlayıcı sağlık sigortası hizmetleri korona virüsü kapsıyor mu?” sorusu, bu sigortadan yararlanan ve yararlanmak isteyen herkes tarafından merak konusu oldu. Bundan önceki süreçlerde ve normal durumlarda salgın hastalıklar, tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamına dahil olmuyordu ancak 2020 yılı Mart ayı itibariyle korona virüs salgını bütün dünyayı etkisi altına alınca Türkiye’deki bütün sigorta şirketleri de ortak bir karar aldı ve tamamlayıcı sağlık sigortalarının içeriğine korona virüs faktörünü de dahil etti.

 

7. Korona virüs Tedavi Hizmeti Özel Hastanelerde de Geçerli mi?

Eğer bir sigorta şirketinden tamamlayıcı sağlık sigortası desteği alıyorsanız korona virüs durumunda da bütün anlaşmalı özel hastanelerde sigorta kapsamında tedavi görme imkanına sahip olabilirsiniz. Korona virüs konusunda insanlara oldukça faydalı hizmetler sunmuş olan tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeleri sayesinde Mart ayından beri 2 binin üzerinde sigortalı hasta, özel hastanelerde Covid-19 tedavisi gördü ve sigorta şirketleri bu hastaların kişi başı yaklaşık 8 ila 10 bin arasında değişen tedavi masraflarını iade etti. Kısacası, pandemi öncesinde salgın hastalıklar için geçerli olmayan tamamlayıcı sağlık sigortası, pandemi sürecinin başında bütün sigorta şirketlerinin ortak kararıyla korona virüs tedavisi, özel hastanelerdeki tedaviler de dahil olmak üzere tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına girdi.

 

8. Ameliyatlar Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına Dahil Mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında ayakta ve yatarak tedavi giderleri karşılanır. Ancak ayakta tedavi hizmetinde belirli bir limit vardır ve sigorta şirketleri farklı limitler belirlemektedir. Ameliyat ise en önemli yatarak tedavi hizmetlerinden biri olarak limitsiz olarak karşılanır. Ameliyat gibi hastanede yatarak tedavi gerektiren durumların giderleri ve kemoterapi, radyoterapi gibi tedaviler de bu kapsamda sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bunlarla birlikte tedavisine evde devam edilen hastanın bakım giderleri, suni uzuv ve tıbbi malzemeler de poliçede belirlenen limitler dahilindedir.

 

9. Özel Sağlık Sigortasından Farkı Nedir?

“Tamamlayıcı sağlık sigortasının özel sağlık sigortasından farkı nedir ve bu ayrım, sigortadan yararlananları nasıl etkiler?” gibi sorusu özel sağlık sigortası yaptırmak isteyenlerin merak ettiği bir başka önemli sorudur. Özel sağlık sigortasından yararlananların tedavileri için SGK anlaşma şartı aranmaz, sigorta şirketiyle anlaşmalı olan bütün hastanelerde sigorta desteği geçerlidir. Bundan dolayı özel sağlık sigortasının primi, tamamlayıcı sağlık sigortasına oranla daha fazladır. Tamamlayıcı sağlık sigortasının temel amacı, SGK ile anlaşmalı hastanelerde SGK'nın katkısını desteklemek olduğu için fiyat olarak daha uygundur.

 

10. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıldır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası için ödenecek olan sigorta prim bedelleri yaşadığınız şehre ve sigorta hizmetinden yararlandığınız şirkete göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte poliçenize dahil etmek istediğiniz ek teminatlar da sigorta hizmetinin fiyatını arttıran detaylardan biridir. Ayrıca bireysel olarak ya da bütün aile bireyleriniz için tercih edeceğiniz tamamlayıcı sigorta fiyatları değişiklik gösterebilir.

 

Tamalayıcı Sağlık Sigortası Fiyatı Almak İçin Tıklayınız

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329