Türkiye Sigorta Birliği’nin yaşanan yangınlara ilişkin kamuoyu duyurusu

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) yangınların zararlarının hafifletilmesine yönelik tavsiye kararı aldı.

 

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Yönetim Kurulu, Türkiye’nin farklı bölgelerinde meydana gelen yangınların zararlarının hafifletilmesi amacıyla tavsiye kararı aldığını duyurdu.

TSB’den yapılan yazılı açıklamada,

“Ülkemizin cennet köşelerinde yaşanan yangın felaketlerinde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyor, hayatını kaybeden tüm canlılar için derin bir üzüntü duyuyoruz. Bu felaketle mücadele eden herkese şükranlarımızı sunarız. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun.

Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu yaşanan yangın felaketleri nedeniyle 30 Temmuz 2021 tarihinde acil bir toplantı yapmıştır. 

Söz konusu toplantıda, aşağıdaki tavsiye niteliğindeki kararlar alınmıştır.  

1. Yerel idareler kanalıyla oluşturulan hasara uğramış araç ve konut bilgileri üzerinden sigorta şirketlerince yapılan incelemeler neticesinde, sigortalı olduğu tespit edilen araç ve konutlar için sigortalılara ulaşılarak tazminat süreçleri hızlandırılacaktır.

2. Yaşanan olağanüstü durum göz önüne alınarak zararların bir an önce giderilebilmesi ve hasar tazmin sürecinin hızla işletilebilmesi adına, evrak temin sürecinde sigortalılara gerekli kolaylık sağlanacaktır. 

3. Teminat dâhilindeki hasarların bir bölümünün, hasar prosedürleri sonuçlanana kadar şirketlerce kendi belirleyecekleri oranlarda avans niteliğinde ödeme yapılacaktır. 

4. Yangınlar sonrasında başlatılan ağaç dikme kampanyasına bazı şirketlerimizin kurumsal olarak katılım sağlamış olması memnuniyetle karşılanmış ve bu nedenle;

Şirketlerimizin asgari çalışan sayısı kadar ağaç bağışı ile kampanyaya destek vermesine, 

Çalışanların da bireysel olarak kampanyaya destek olmasının teşvik edilmesine karar verilmiştir. 

Bu tavsiyeler çerçevesinde, Sigortacılık Sektörü ilgili tüm paydaşlarla iş birliği ve sağduyu içinde, gücünü, tecrübesini ve kaynaklarını ülkemizin menfaatleri doğrultusunda en verimli şekilde kullanarak ekonomik faaliyete destek vermeye devam edecektir.

 

Haber : Sigortalife

 

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329