Muayene katlım payı nedir? Muayene katılım payı ne kadardır?

Katılım payı, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için, genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından ödenecek tutar olarak tanımlanmaktadır. Peki, Muayene katlım payı nedir? Muayene katılım payı ne kadardır?

 

 

Muayene katlım payı nedir?

Sgk Katılım payı sigortalı ve emekli kişilerin ya da bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları yakınlarının faydalandıkları sağlık hizmeti karşılığında (hastane, aile hekimliği, sağlık ocağı v.s.) gibi sağlık kuruluşlarından aldıkları sağlık hizmetleri için ödedikleri ücreti ifade eder. Aslında bu durum sigortalılar tarafından kafa karışıklığı yaratarak faydalandığım sigorta sağlık hizmetini karşılamıyor mu gibi sorular ortaya çıkıyor. Durum tam olarak şöyle sağlık hizmetinin karşılığı SGK-ssk-bağkur tarafından ödenir fakat bunun bir miktar arta kalan kısmı vatandaş tarafına pay edilerek hesaplanır bu paya katılım payı denir. Aynı durumda muayene katılım payı da SGK’nın karşıladığı tutar haricinde olan ve size düşen payı ifade etmektedir.

İlaç katılım payı emeklilerin hak ettikleri emekli maaşından kesilir ve kesinti oranı%10’dur. Bu kesinti emeklilerden nakit olarak alınmaz fakat aylık ve ya üç aylık halde aldıkları emekli maaşlarından otomatik kesilir. Aynı halde emeklinin bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocuğu, anne ve babasından da %10 oranında ilaç katılım payı alınır ve bunlardan alınan tutarlar da emeklinin maaşından kesilir.

İlaç katılım payı çalışan sigortalıdan ne kadar kesilir diyenler için bu oran%20olarak kesilir. Çalışan sigortalılar reçeteye yazılan veya hastahanenin muayene katılım payını eczanelerde ilaç alımı sırasında peşin öderler. Eczane ise bu katılım paylarını devlet adına sizden keser yine sgk kurumuna aktarır.

 

Muayene katılım payı nasıl sorgulanır?

Özel hastanelerde tedavi ücreti ödenmemesi için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir. Sigorta ödemesini yapan bireyler özel hastanelerde sadece katılım payı öder. Katılım payını e-devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama adresi ile sorgulayabilirsiniz. Böylelikle eczaneye olan borcunuzu görüntüleyebilir, muayene ücretlerine erişebilirsiniz.

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329