Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar - 2021

 

Yurt dışına çıkış halinde pasaport belgeniz en gerekli belgelerin başında gelmektedir. Bordo, yeşil, gri gibi çeşitleri bulunan pasaportlar kişinin kamu kuruluşundaki derecesine veya devlet görevi için gitmesine göre bu tür renklere ayrılabilir. Fakat en yaygın olanı bordo pasaporttur. Pasaportunuzu harç karşılığında belirli süreler için alabilirsiniz. 6 aylık, 1 senelik, 2 senelik veya çeşitli zaman bazlarında bu geçerlilik değişmektedir. On seneye kadar pasaportunuzun süresini belirleyebilirsiniz. Ücretler de buna göre değişiklik göstermektedir. Her sene pasaport yenileme ve pasaport alım ücretleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir ve herkes bu ücrete tabii tutulur. Hizmet ve hususi pasaport sahipleri hariç harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Defter bedelinden ise kimse muaf tutulmamaktadır. Pasaportunuz için belirlediğiniz geçerlilik süresi bittiğinde ise mevcut pasaportunuz için pasaport yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Pasaportunuzu yine istediğiniz bir süre zarfı için güncelleyebilir ve yurt dışı seyahatlerinize devam edebilirsiniz. Pasaport yenileme nasıl yapılırpasaport yenileme nereden yapılırpasaport yenileme ücreti ne kadar gibi sorularınızın cevaplarını ise bu yazımızda derledik. Pasaport yenileme için gerekenler hakkında hemen hemen bütün bilgilere yazımızdan ulaşabilir ve pasaport yenileme işlemlerinize kolayca başlayabilirsiniz.

 

Pasaport Yenileme İçin Ne Gerekli?

Pasaport yenilemeniz için geçerli pasaportunuzun süresinin dolması başlıca sebeplerdendir. Artı olarak eğer kimlik bilgilerinizde en ufak bir değişiklik var ise bu da pasaportunuzun yenilenmesini gerektirir. Öncelik olarak her tür pasaport için yenileme işlemi farklılık gösterebilir. Yenileme işlemine başlamanız adına öncelikle çevrimiçi platformdan pasaport yenileme işleminiz için randevu almanız gerekmektedir. Pasaport yenileme başvurusu bu şekilde yapılabilir. Başvurusuz işlemleriniz için ise direkt olarak nüfus dairesine giderek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Randevu almanız size büyük zaman kazandıracaktır. Pasaport yenileme randevu işlemi Alo 199 çağrı merkezinden veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr/ internet adresinden alınabilir. Randevu aldıktan sonra pasaport yenileme evrakları ve pasaport yenileme ücreti hazır edilmeli. Başvuru için kişisel olarak gitmeden önce mutlaka harç bedelini ve defter bedelini toplam olarak ödemeniz gerekiyor. Herhangi bir belge eksik olması durumunda işleminiz maalesef gerçekleştirilemiyor ve tekrar randevu almak durumunda kalıyorsunuz. Bu yüzden bütün belgelerinizi eksiksiz hazır edip başvuruya gitmeniz oldukça önemli. Hususi pasaportlar için pasaport talep formundaki bilgilerin doğruluğu gibi durumlara dikkat etmenizde fayda var. Makbuz, dekont gibi belgelere ise ihtiyaç yok. Sistemde ödeme yapıp yapmadığınız otomatik olarak görevliler tarafından görülüyor.

 

Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport için gerekli evraklar ve pasaport yenileme için gerekli evraklar başvuruda bulunduğunuz pasaport türüne göre farklılık gösterir. Çevrimiçi randevu almanız sonrası belirtilen evraklarla birlikte şahsınız adına başvuru yapabilirsiniz. Vekalet olsa bile işlem pasaport sahibi olmadan yapılmaz. Kesinlikle şahsi başvurunuz gerekli. Umuma mahsus, hususi damgalı, hizmet damgalı pasaportlarda aranan evraklar birbirinden ufak farklarla ayrılır. Kimlik kartınız, nüfus cüzdanınız veya geçici kimlik belgeniz kesinlikle yanınızda olmalı. Aynı zamanda son altı ayda çekilmiş olan bir biyometrik fotoğraf gerekiyor. Yüzünüzün fotoğrafta tanınması gerekli. Reşit olmayan kişilerin yasal temsilcileri yanlarında olamdığı takdirde muvafakatname gerekli. Başvuruya gelmeden önce harç ücretini de yatırmalısınız. Ödeme bilgileri sistem üzerinden başvuru esnasında görülmektedir. Bu yüzden dekont götürmenize gerek yok. Ebeveynlerinin hakkı ile hususi damgalı pasaport alacak olan öğrencilerin ise öğrenci belgelerini getirmeleri gerekiyor. Pasaport yenileme için gerekli belgeler bu şekilde. Ayrıca yenileme işlemi sırasında elinizde şu an mevcut olan, geçerliliğini kaybetmiş olan pasaportunuzu da mutlaka götürmeniz gerekiyor

 

Pasaport Yenileme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Pasaport yenileme ne kadar süren bir işlem diye sorulacak olursa sistemin oldukça hızlı ilerlediği ortada. Birkaç dakika içerisinde bireysel başvurunuzla tamamlanan işlemleriniz internet üzerinden işleniyor. İki iş günü içerisinde pasaportunuz ortaya çıkıyor. PTT kargo ile birlikte isminize gönderimi sağlanıyor. İl merkezlerine üç iş günü, ilçelere dört iş günü ve köylere yedi iş günü içerisinde teslimi sağlanıyor. Pasaportunuz sadece şahsınıza ve belirlediğiniz diğer bir kişiye teslim ediliyor. Bunların dışındaki insanlara teslimi kesinlikle sağlanmıyor. Teslim sürecini ise aynı şekilde internet sitesinden ve Alo 199 çağrı hattından takip edebilirsiniz. Kargo takip kodunuz da cep telefonunuza ulaştırılıyor. Reşit olmayan kişilerin pasaportları ise velilere teslim ediliyor. Yani özetle çok kısa bir sürede pasaport yenileme işleminizi gerçekleştirebilir ve seyahatlerinize devam edebilirsiniz. Dijital ortam sayesinde yenileme işlemleri oldukça kolaylaşmış durumda görünüyor.

 

Pasaport Yenileme Harcı Ne Kadar?

Pasaport yenileme bedeli istediğiniz, başvurduğunuz pasaport türüne göre değişmekte. Öncelikle hususi damgalı, yani yeşil pasaportlarda harç ücreti bulunmamakta. Hususi pasaport sahipleri ve hizmet pasaportu sahipleri bu ücretten muaf tutuluyor. Diğer pasaport türleri için belirtilen rakamlar her sene için değişiklik göstermekte. Yeni fiyat tabloları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirleniyor. Ücretler altı aylık, bir yıllık, iki yıllık, üç yıllık ve dört-on yıllık olmak üzere ayrılıyor. Harç ve defter bedeli olmak üzere iki ücret ödeniyor. Altı aylık pasaportun harç bedeli 227,27 TL iken, defter bedeli 174,5 TL; bir yıllık pasaportun harç bedeli 323,13 TL iken, defter bedeli 174,5 TL; iki yıllık pasaportun harç bedeli 542,27 TL iken, defter bedeli 174,5 TL; üç yıllık pasaportun harç bedeli 770,20 iken, defter bedeli 174,5 TL ve son olarak dört-on yıllık pasaportun harç bedeli 994,80 TL iken, defter bedeli 174,5 TL olarak belirlenmiş durumda. Yani en ucuz toplam pasaport harcaması 401,77 TL ve en pahalı pasaport ücreti ise 1259,92 TL olarak belirlenmiş durumda. Ödemenizi yaptıktan sonra dekonta ihtiyaç duymaksızın başvurunuza gidebilirsiniz. Ödemelerinizi fiziksel olarak vergi dairesi müdürlüklerine, PTT şubelerine ve anlaşmalı bankalara yapabilirsiniz. Bunun dışında ivd.gib.gov.tr adresinden ödemelerinizi çevrimiçi olarak çok kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz. Pasaport yenileme harç ücreti bu şekilde yatırılabilinir. Pasaport harç ve defter bedelini yatırdıysanız ve sonrasında pasaport almaktan vazgeçme gibi bir durum olursa vergi dairesi müdürlüklerinden başvurularınız sonrası yatırdığınız ücreti geri, iade alabilirsiniz.

 

Pasaport Nereden Alınır?

Pasaport yenileme işlemleri için mutlaka resmi olarak nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Öncelikle çevrimiçi olarak randevu almış olmanız size zaman kazandıracaktır. Çevrimiçi randevunuzu aldıktan sonra belirlediğiniz gün ve saatte nüfus müdürlüğüne müracaat halinde bulunduğunuz takdirde işlemleriniz yapılacaktır. Öncesinde mutlaka harç ve defter ödemenizi yaparak gitmelisiniz. Dekont, makbuza ihtiyaç duyulmamakta. Artık dijital ortamda tüm işlemler görevliler tarafından görülmekte ve bundan sonra kısa sürede işlemleriniz sonlanarak pasaportunuzun basım işlemine başlanacaktır. Beraberinde bir hafta içerisinde pasaportunuz şahsınıza, belirttiğiniz adrese veya şahsınız olmadığı takdirde başvuru sırasında belirlediğiniz isime teslim edilecek. Pasaport gönderimleri PTT kargo ile sağlanmakta. İki gün basım ve işleme işlemi sonrasında kargoya teslimi yapılmakta olan pasaportlar ülkenin farklı kısımlarına çeşitli günlerde ulaşıyor. En geç bir hafta içerisinde pasaportunuz elinizde oluyor.

 

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329