“Aldığımız riskin boyutuna uygun prim seviyesine ulaşmalıyız”

2021 yılı için sektörel değerlendirmelerde bulunan Koru Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü A. Bülent Bora, “Enflasyon ve döviz kurlarındaki yükseliş ile parça ve onarım maliyetlerinin artışı, asgari ücretin yükselmesi ile bedeni tazminatlarda beklenen yükseliş, trafik sigortası hasar ödemelerinin 2022 yılında en az %50 oranında artacağını gösteriyor” dedi.

 

2021 yılı için sektörel değerlendirmelerde bulunan Koru Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü A. Bülent Bora, “Enflasyon ve döviz kurlarındaki yükseliş ile parça ve onarım maliyetlerinin artışı, asgari ücretin yükselmesi ile bedeni tazminatlarda beklenen yükseliş, trafik sigortası hasar ödemelerinin 2022 yılında en az %50 oranında artacağını gösteriyor” dedi.

2021 yılı için değerlendirmelerde bulunarak, 2022 yılı beklentilerinden bahseden Koru Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü A. Bülent Bora, “2021 yılının son çeyreğinde yaşanan gelişmeler, özellikle hayat dışı branşlarda faaliyet gösteren şirketlerimiz için şapkayı önlerine koyup 2022 yılında hesap yapma vaktinin geldiğini gösteriyor. Bir yandan Trafik Sigortası Genel Şartları’nın yeniden düzenlenmesi, diğer yandan Sermaye Yeterliliği’nin güçlendirilmesi ve trafik sigortasına öz sermaye ile ilişkili sınır getirilmesi şirketleri zorlayacak” dedi.

 

HASAR ÖDEMELERİ %50 ORANINDA ARTACAK

SEDDK tarafından alınan kararların hepsinin son derece doğru olduğunu ve sigortalıların hak ve menfaatlerini gözettiğini belirten Bora, “Bunlara ek olarak enflasyon ve döviz kurlarındaki yükseliş ile parça ve onarım maliyetlerinin artışı, asgari ücretin yükselmesi ile bedeni tazminatlarda beklenen yükseliş, trafik sigortası hasar ödemelerinin 2022 yılında en az %50 oranında artacağını gösteriyor. Artık sektörün fiyat indirimleri ile prim üretimini artırma yarışına girme lüksü yok. Bundan sonra aldığımız riskin boyutuna uygun prim seviyelerine ulaşmamız lazım” şeklinde konuştu.

 

2 YIL BOYUNCA PRİMLERDE ARTIŞ OLMADI

SEDDK’dan beklentilerinin trafik sigortası için konulmuş olan prim tavanlarının, Riskli Sigortalar Havuzu da dahil olmak üzere enflasyona paralel olarak yükseltilmesi olduğunun altını çizen Bora, sözlerine şöyle devam etti: “Sigorta sektörü küresel salgın döneminde üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmiş ve 2 yıl boyunca prim seviyelerinde hiç artış olmadığı gibi indirimler bile yapılmıştır. Tavanlar yükselirse primlerin rahatsız edici boyutta yükseleceğini de beklememek gerekir zira rekabetçi bir sektör olarak zaten gereğini yapacak ve pazar payını artırmak uğruna zararı göze alarak prim indirimlerini yapacak birçok şirket bulunacaktır. Zaten zorunlu sigortalarda hedef, kâr elde etmek olmamalıdır ancak eğer zarar ediliyorsa da bunun mali bünyeleri bozmayacak boyutta olmasına hem bizler hem de kamu otoritesi, azami dikkati göstermelidir.”

 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TEHDİT OLMAYA DEVAM EDECEK

Değerlendirmelerini sektör payı en yüksek branş olan araç sigortaları üzerinden yaptığını ifade eden Bora, diğer branşlarda da sorunlar olduğunu, 2022 yılının tüm sektör için zorlu geçeceğini belirtti ve “Özellikle iklim değişikliğinin getirdiği riskler, deprem ve diğer doğal afetlerin artışı sadece 2022 için değil görünür gelecekte sigorta sektörü için tehdit olmaya devam edecektir. Dilerim ki yeni yıl hepimize önce sağlık, huzur, başarı ve mutluluk getirir” dedi.

 

Kaynak : Sigorta Haber

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(553)942-2961