Araç Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi tarafınca zorunlu olan araç muayenesi sadece yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK’te yapılmaktadır. Günümüzde trafikte yer alan motorsuz ve motorlu araçların teknik özelliklerinin ve yeterliliklerinin muayene edilerek, yolcu ve trafik güvenliğine uyumlu olup olmadığının tespit edilmesine araç muayenesi denilmektedir.

Aracınızın bir sonraki muayene tarihi, muayeneye gelmiş olduğunuz tarih üzerinden belirlenirken, bu işlem ruhsatınıza işlenmektedir. Aracınızın son muayene geçerlilik tarihini beklemeden de TÜVTÜRK istasyonlarından araç muayene randevusu alarak, araç muayene işlemlerini kolayca yaptırabilirsiniz. Bu işlem için muayene ücretini de TÜVTÜRK istasyonları sizden talep etmektedir.

Muayenesi tamamlanmış araçlar eğer muayeneden geçemez ise, eksiklerinin tamamlanması için 1 ay içinde tekrar muayene götürülmelidir. Muayene işlemlerini tamamlayan ancak geçemeyen araçlar yine aynı şekilde ücretsiz muayene tekrarı hakkından yararlanmak için muayenenin yapıldığı aynı istasyona ya da aynı şehirdeki diğer sabit muayene istasyonlarına gitmek zorundadır. Eğer muayene hakkı için tanınan 1 aylık süre zarfı geçilirse, ücretsiz muayene hakkı kaybolur ve yeniden ücretli genel muayene yaptırılır.

 

Araç Muayene Periyodları Nelerdir?

Araç muayene periyodları aşağıdaki gibidir:

 

Hususi / Resmi otomobiller ve her türlü römorkları

İlk 3 yıl için ve sonraki her 2 yılda bir muayene yapılması gerekir. (Resmi arazi veya M1G sınıfındaki hususi taşıtlar da bu grup içerisindedir.)

 

Lastik tekerlekli traktör

İlk 3 yıl için ve sonraki her 3 yılda bir muayene yapılması gerekir.

 

Diğer motorlu araçlar ve her türlü römorkları

İlk 1 yıl ve sonraki her 1 yılda muayene yapılması gerekir. (Otobüs, taksi, kamyon vb. ticari araçlar bu grup içerisindedir.)

 

İki veya üç tekerlekli araçlar ve her türlü römorkları

İlk 3 yıl ve sonraki her 2 yılda bir muayene yapılması gerekir.

 

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Araç muayene randevusu şu şekilde alınmaktadır:

Öncelikle randevu alırken ruhsatınızın mutlaka yanınızda bulunması gerekir.

Tüm araç sahipleri online bir şekilde internet üzerinden kolaylıkla TÜVTÜRK araç muayene randevusu alabilir. TÜVTÜRK’in internet sitesine girildikten sonra, araç muayene randevu linkine tıklanır ve gelen ekrana bulunduğu yerin plaka numarası girilerek, randevu alınacak şehir seçilir. Şehir seçim işlemi bittikten sonra devam butonuna tıklayarak araç muayene randevu alma işlemlerine geçilir. TÜVTÜRK randevu almak isteyen bireyleri adım adım yönlendirecektir.

Ayrıca TÜVTÜRK’ün haftanın 6 günü, 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren 0 850 222 8888 numaralı çağrı merkezinden de araç muayene randevusu alabilirsiniz.

 Araç Muayenesi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Araç muayenesi için gerekli belgeler şunlardır:

 

Ruhsat

Trafik tescil belgesi barındıran ruhsatınızın içerisinde eğer boş "Muayene Onayı" kısmı bulunmuyor ise, muayene esnasında araç muayene istasyonlarında elektronik olarak size ücretsiz olarak sunulan elektronik tespit formu ile trafik tescil bürolarını ziyaret ederek yeni bir trafik belgesi sahibi olabilirsiniz.

 

Aracın Vergi / Ceza Borcunun Olmaması

Aracınızın trafik cezası, OGS geçiş borcu ve vergi borcu var ise, TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında aracınızın muayenesi ne yazık ki yapılamamaktadır. Bu sebeple muayeneye gitmeden önce mutlaka aracınızın ceza ve vergi borcunun olup olmadığını araştırmalı, var ise bu ödemeleri tamamlamalısınız.

 

Trafik Sigortası

Araç muayene işlemlerinden geçebilmek adına mutlaka trafik sigortanızı yaptırmanız gerekir.

 

Egzoz Gazı Ölçüm Muayene Belgesi

Egzoz gazı ölçümü bulunmaması ağır kusur olarak ifade edilirken, aracınızın mutlaka uygunluk durumuna göre belirlenen süreçlerde egzoz gazı ölçümü işlemlerini tamamlamalısınız.

Egzoz gazı emisyon ölçümünü 81 şehirdeki tüm sabit TÜVTÜRK gezici istasyonlarında, araç muayene istasyonlarında ve TÜVTÜRK Antalya, İzmir, İstanbul Maslak ve Fethiye’de yer alan motosiklet muayene istasyonlarında yaptırabilirsiniz. Bu ölçüm muayenesi için randevu almanıza gerek yoktur. Ayrıca egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracağınız zaman yanınızda mutlaka tescil ve trafik belgesinin aslı ve motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı (ilk kez ölçüm yaptıracak olan araçlar için talep edilmemektedir) bulunmalıdır.

T.C. kimlik numarasını gösteren kimliğiniz, pasaportunuz ya da ehliyetiniz de aracı muayeneye götürdüğünüz zaman diliminde mutlaka yanınızda bulunmalıdır.

 

Muayenede Bulunan Aracın Ruhsattaki Sahibi Başka Biri İse;

Yanınızda mutlaka T.C kimlik numaranızı gösteren pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet belgelerinden birisi bulunmalıdır.

Bulunduğunuz ay içerisinde muayeneye getireceğiniz ilk aracı hiçbir ek belge olmadan muayene işlemlerini yaptırabilirsiniz. İlk muayenesine götürmediğiniz bir aracı eğer tekrar muayeneye götürür iseniz, o ay için size verilen vekaletnamesiz araç getirme hakkınızı kullanmış olursunuz.

Bir ay içerisinde belgesiz muayene yaptırdığınız aracı aynı ya da farklı bir ay içerisinde tekrar muayeneye götürür iseniz, vekaletnamesiz araç getirme hakkını kaybetmiş olursunuz.

Yine aynı şekilde bir ay içerisinde belgesiz muayene ettirdiğiniz aracın farklı şekillerdeki muayenelerini aynı ay içerisinde vekaletnamesiz olarak yaptırma olanağınız vardır.

Bulunduğunuz ay içerisinde istasyonlarda eğer başka bir kişiye ait aracın muayenesini yaptırmış iseniz, ikinci araca yönelik muayene isteğinizde, ruhsatta yer alan araç sahibinden alınmış noter onaylı vekaletnamenin aslının bulunması gerekir.

Vekaletname kapsamında belirlenen araç ya da araçların farklı türden muayene işlemleri yapılabilir. Ancak vekaletnamede eğer geçerlilik süresi yer alıyor ise, vekaletname süresi içinde o muayene işlemlerinin tamamlanması gerekir.

Vekaletname aracılığı ile muayeneye getirilmiş araçlar, muayene işlemi tamamlanana kadar vekaletnamede yer alan kişi veya kişiler tarafından muayeneye getirilebilmektedir.

Vekaletname, bir bireye ait birden fazla için, birden fazla birey adına düzenlenebilmektedir.

Vekaletnamede aracı muayeneye getirecek bireylerin T.C. kimlik numaraları, isim ve soy isimlerinin mutlaka yer alması gerekir.

 

Muayene İçin Gerekli Ekipmanlar Listesi Nelerden Oluşur?

Muayene için gerekli ekipmanlar listesi şunlardan oluşur:

 

İlk Yardım Çantası

Motosikletler, traktörler ve motorlu bisikletler dışındaki tüm motorlu araçlar için 1 adet,

2 adet büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m),

1 kutu hidrofil gaz steril (10x10 cm 50’lik kutu),

3 adet üçgen sargı,

1 adet antiseptik solüsyon (50 ml),

1 adet flaster (2 cm x 5 m),

10 adet çengelli iğne,

1 adet küçük makas (paslanmaz çelik),

1 adet esmark bandajı,

1 adet turnike (en az 50 cm örgülü tekstil malzemeden yapılmış olmalı),

10 adet yara bandı,

1 adet alüminyum yanık örtüsü,

2 çift tıbbı eldiven,

1 adet el feneri.

 

Üçgen Reflektör

Motorlu bisikletler ve motosikletler dışındaki tüm motorlu araçlar için 2 adet.

 

Yangın Söndürme Cihazı

Cinsi, kapasitesi ve sayısı, aracın kullanım amacına ve araç sınıfına göre değişkenlik gösterir.

Binek araçlarda, minibüs ve kamyonetlerde 1 adet 1 kg olacaktır.

Yolcu sayısı 26 kişi kapasiteli otobüsler için 2 adet 2 kg olacaktır.

Yolcu sayısı 26 kişiden fazla olan otobüsler için toplamda 6 kg kapasiteli (örneğin: 1 adet 4 kg, 1 adet 2 kg) olacaktır.

Maksimum ağırlığı 12 tondan küçük olan kamyonlar için toplam 4 kg kapasiteli olacaktır.

Maksimum ağırlığı 12 tondan büyük olan çekici ve kamyonlar için toplam 6 kg kapasiteli,

Eğer araç tehlikeli madde taşıyor ise toplamda 12 kg kapasiteli olacaktır. (Motor ve sürücü bölümündeki yangınlar için en az 1 adet 2 kg olmak üzere toplam 12 kg olmalıdır. Yangın söndürme cihazlarından biri minimum 6 kg kapasitede olacaktır.)

Araç tehlikeli madde taşıyor ve maksimum ağırlığı 7500 kg ise toplamda 8 kg kapasiteli olacaktır. (Yangın söndürme cihazlarından biri minimum 6 kg kapasitede olacaktır.)

Aracın maksimum ağırlığı 3500 kg ve tehlikeli madde taşıyor ise toplamda 4 kg kapasiteli olacaktır.

Ambulanslar için 2 adet 2 kg doldurma kapasiteli olacaktır.

 

Stepne

Lastik tekerlekli traktörler ve motosikletler dışındaki tüm araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olurken, tüm römorklarda her an kullanılabilir durumda bulunmalıdır.

​​​​​​​

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329