Bu Yıl Daha Fazla Seyahat Etmenin 10 Yolu

Bu Yıl Daha Fazla Seyahat Etmenin 10 Yolu

Koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak ve tüm ülkelerin sağlığını - refahını korumak için bazı seyahat kısıtlamaları gerekli oldu. Sorumlu kişiler, kurumlar sağlık ve güvenlik önlemlerine tam saygı göstererek, insanların arkadaşları ve aileleri ile bir araya gelmesine ve vatandaşların, malların ve hizmetlerin serbest dolaşımını sağlamak için elinden geleni yapıyor.

Covid-19 ile birlikte gelen kısıtlamalar doğrultusunda seyahat edebilmekte zorlandı. Alınan önlemler kapsamında seyahat etmek istesek de birçok durumu göz önünde bulundurmamız şart.

Geçen yıl istediğiniz kadar seyahat ettiniz mi? Cevabınız evet ise, iyi! Ama pek çok insan bunu söyleyemez. Cevabınız hayır ise, daha çok herkes gibisin. Çünkü çoğumuz olabildiğince çok seyahat etmek isteriz, ancak bazen hayat yolumuza bir engel getirir. İş, düğünler, ilişkiler, mali işler ve çocuklar: Hepsi seyahat etmeyi biraz daha zorlaştırabilir. Özellikle pandemi durumuyla her şey daha da zorlaştı. Ancak geçtiğimiz yıl kaçırılan fırsatların üzerinde durmak yerine, bu yıl daha fazla seyahat etme olanaklarına odaklanın. Sonuçta, şimdiki zaman gibi bir zaman yok!

Daha fazla seyahat etmek için bir karar verdiyseniz, işte buna bağlı kalmanın bazı harika yolları:

Seyahat Sırasında Güvende Kalma Stratejileri

Tanım gereği COVID-19 seyahat etme şansınızı azalttı. Şehirden ayrılmadan önce, seyahat kısıtlamalarını kontrol ettiğinizden ve COVID-19'un bölgenizde veya seyahat ettiğiniz yere yayılıp yayılmadığını öğrenmek için biraz araştırma yaptığınızdan emin olun.

Çoğu insan COVID-19'u ciddiye almaz çünkü semptomların genellikle hafif olduğunu düşünür. Kimin nereye seyahat edebileceği, hangi varış noktalarının kimler tarafından “güvenli” kabul edildiği ve her bir yetki bölgesinin sürekli değişen gereksinimleri konusunda kafa karışıklığı devam etmektedir. Birçoğu, özellikle turizm için seyahat etmenin etik olup olmadığını sorguluyor. Seyahat etmek istese de olası sağlık sorunlarından artık korkar olduk.

Seyahat etmeye karar verirseniz, koronavirüsün bir solunum virüsü olduğunu unutmayın ve önlemlerinizi arttırın.

Önlemler kapsamında yapılması gerekenler:

  • İyi bir el yıkama hijyeni: Özellikle halka açık bir yeri ziyaret ettikten veya potansiyel olarak ortak yüzeylere dokunduktan sonra ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve suya erişim yok mu? Lavaboya ulaşana kadar el dezenfektanı kullanın.

  • Yüzünüze dokunmaktan kaçının: Burnunuz ve ağzınız birincil bulaşma yollarıdır. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutmak, kirli damlacıkların mukus zarlarınıza ulaşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

  • Maske takın: Burnunuzu ve ağzınızı bir maske ile örtmek mikropların yerinde kalmasını sağlar. Solunum damlacığının size çarpması veya herkes maskeli olduğunda temas edebileceğiniz bir yüzeyi kirletmesi çok daha zordur.

  • Fiziksel uzaklaşma alıştırması yapın: Virüs içeren damlacıklar havada hareket edebilir. Çevrenizdeki insanlarla aranızdaki mesafeyi korursanız, enfeksiyondan kaçınmanız daha olasıdır.

En önemlisi, seyahat ederken sadece kendinizi değil çevrenizdeki insanları da koruma sorumluluğunuz olduğunu kabul edin. Seyahat ederken COVID-19'a maruz kalırsanız, semptomsuz olsanız bile virüsü geri döndüğünüzde sevdiklerinize yayabilirsiniz.

 

1. Önceden Büyük Bir Gezi Planlayın.

Oturun ve bu yıl yapacağınız en az bir büyük gezinin haritasını çıkarın. Planları yapmak için mevcut mali durumunuz ve iş durumunuz gibi şu anda sahip olduğunuz kaynakları kullanın.

Bu yıl daha fazla plan yapmak istiyorsanız, kurallara uymanız gerektiği anlamına gelir.

Uçuşları ve konaklama yerlerini araştırın ve mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırın. Bu şekilde, dört gözle bekleyeceğiniz bir şey olacak ve artık seyahat için hâlihazırda harika bir yolculuğunuz olacak.

2. Kısa Hafta Sonu Gezileri Yapın.

Kısa yol gezileri yaparak hafta sonlarınızı en üst düzeye çıkarın ve yaşadığınız yerin yakınında biraz keşif yapın. Birkaç saat içinde ne kadar uzağa gidebileceğinize şaşıracaksınız ve sırf bulunduğunuz yerden uzağa gitmek için uçağa binmenize gerek yok.

Bir sırt çantanızı hazırlayın ve birkaç saat bir arabaya atlayın; harika bir küçük yere, doğaya ve en sevdiğiniz yere gidin. Bir hafta sonundan sonra kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz ve kendi arka bahçenizde neler keşfedebileceğinizi asla bilemezsiniz.

Pandemi sebebiyle var olan hafta sonu kısıtlamaları olsa da stresiniz üst düzeyse ve rahatlamaya ihtiyacınız varsa izin kullanmayı deneyebilirsiniz.

3. Havayolu Satışlarını İzleyin.

Kendiliğinden ucuzlayan biletleri takip etmek istiyorsanız, posta bildirimlerine kaydolarak, uçuş rezervasyonu yapmak için en iyi zamanı ve ucuz uçuşları listeleyin.

Yapabileceğiniz tüm yolları öğrenerek havayolu satışlarından yararlanın.

Satışlar son dakika uçuşları için olabilir, ancak her yolculuğun önceden planlanması gerektiğini düşünerek yanılmayın. Eğer bir varsa ücretsiz hafta sonu veya bazı ekstra tatil günleri, sadece bütçenize uygun olan yerleri değerlendirmekle başlayabilirsiniz.

4. Bir Seyahat Fonu Başlatın.

Eğer seyahat için tasarruf bir öncelikse bunu planlamanız avantajınıza olur. Özellikle seyahat için bir hesap oluşturun ve her hafta veya ayda sadece küçük bir miktar olsa bile otomatik olarak bu hesaba para aktarın. Otomatik transfer ile seyahatinize ek bir bütçe oluşturabilirsiniz. Para çekmeye hazır olduğunuzda, ne kadar biriktirdiğinizle ne kadar ileri gidebileceğinize şaşırabilirsiniz.

5. Seyahat Fırsatlarını Puanlamak İçin Bir Uygulama Kullanın.

Günlük anlaşma uygulamaları, hafta sonu kaçamaklarından tam anlamıyla adadan kaçışlara kadar her şeyde inanılmaz hırsızlık sunar. Sadece para tasarrufu potansiyeli yüksek değil, aynı zamanda fırsatları gözden geçirerek gideceğinizi hiç düşünmediğiniz bir yeri ziyaret etmek için harika bir fikir edinebilirsiniz. Ancak genellikle indirim dışı tarihler vardır, bu nedenle geziler genellikle bir bilet satın almaktan biraz daha fazla planlama gerektirir.

6. Seyahate Diğer Her Şeyden Öncelik Verin.

Gerçekten, seyahat etmek istiyorsanız, muhtemelen hayatınızın diğer bölümlerinde bazı fedakârlıklar yapmanız gerekecek.

Diğer harcamaları kısıtlayın, seyahat planınıza odaklanırsanız, gezileriniz için daha fazla zamanınız ve harcayacak daha çok paranız olacak. Seyahat sizin için bu kadar önemliyse, öncelik vermeniz şart!

Seyahat ederken sizi neşelendiren şeyin ne olduğunu düşünün - örneğin, öğrenmek, yeni şeyler denemek ve küçük ayrıntıları fark etmek isteyebilirsiniz - ve bu eylemlerle ilgili bazı yönlendirmeleri deneyin.

7. Gereksiz Harcamaları Azaltın.

Seyahat pahalıdır, bu nedenle maddi fedakârlık yapmak gerekir. Yine de bazı insanlar paralarının büyük kısmının nereye gittiğini bile bilmiyorlar. Çoğu durumda bu yiyeceğe giden harcama olur.

Her gün öğle yemeği için dışarıda yemek yemek (en ucuz paket servisi olsa bile) ya da işe giderken günlük bir kahve içmek muhtemelen en büyük harcamalarınızdan biri olacaktır.

8. Seyahat Bloglarına Abone Olun.

Seyahat blogları harika bir ilham kaynağıdır, bu yüzden sizinle ve seyahat tarzınızla konuşan birkaç tane bulun - yalnız bir kadın gezgin, bir lüks aşığı, bir maceracı ya da kim olursa olsun - ve onları takip edin.

Aklınızda belirli bir konum hedefi varsa, sosyal medyadan o bölgedeki fotoğrafçıları arayın. Fotoğraflarının ve seyahat ipuçlarının size kendi maceranızda rehberlik etmesine izin verin.

9. Eko-Seyahati Düşünün.

Çevre dostu yoldan seyahat ederek çevreyi ve biraz nakit tasarrufu sağlayın. Karbon ayak izinizi azaltmak ve yolculuğu deneyimin bir parçası haline getirmek için uçak yerine trene binmeyi deneyebilirsiniz.

Sürdürülebilir hedefinize vardığınızda, yürüyerek keşfedin veya bisiklet paylaşım uygulamalarına bakın. Sadece taksilerden ve araba kiralamalardan tasarruf etmekle kalmayacak, aynı zamanda hangi harika yerlere rastlayacağınızı kim bilebilir.

10. Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırın.

Korunmasız seyahat etmek sizi cepten yüksek tıbbi masraflar ödemeye ve ihtiyacınız olan yardım olmadan yabancı bir sağlık hizmeti sisteminde gezinmeye karşı savunmasız bırakabilir. Bununla birlikte, bir seyahat sağlık sigortası planıyla, daha az endişelenebilir ve tıbbi teminatınız olduğunu ve ihtiyaç duyduğunuzda size destek olabilecek güvenilir bir sağlık danışmanının olduğunu bilerek daha fazla deneyim yaşayabilirsiniz.

Seyahat sağlık sigortası çok zor görünebilir, ancak amacı basittir: Seyahat sağlık sigortası, kendi ülkenizde ve ülkenizin dışına seyahat ederken beklenmedik kazalar veya hastalıklar için teminat sağlar.

En iyi seyahat sağlık sigortası planı nedir? Seyahat sağlık sigortası tam olarak nedir? Yurt dışı seyahatim için gerekli mi? Sigortalı olduğumdan emin olmak için seyahat sağlık sigortası planında neye bakmalıyım?

İstediğiniz kadar seyahat etmeden bir yıl daha geçmesine izin vermeyin. Koşullarınız ne olursa olsun, yeni yılda aldığınız kararınızı daha fazla seyahat etmeye devam ettiğinizden emin olmak için atabileceğiniz küçük adımları ve yararlanabileceğiniz adımları doğru uygulayın.

Planladığınız seyahatler için seyahat sağlık sigortası teklidi almak için tıklayınız

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329