Yağmurlu Havalarda Araç Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağmurlu havalarda araç kullanmak şüphesiz sürücüleri oldukça zorlayan durumlardan biri. Buğulanan camlar, yollarda biriken yağmur suları, oluşan trafiğin getirdiği kaos, normalden fazla yaşanan kazalar ve dahası…

Tüm bu sebeplerden ötürü yağmurlu havalarda araç kullanmak çok daha temkinli ve dikkatli olma gerekliliğini de beraberinde getiriyor.

Yağmurlu havalarda yola çıkacak olanların dikkat etmesi gereken noktaları sizler için bir araya getirdik:

Aracınızı çalıştırmadan önce araç ekipmanlarınızı kontrol edin.

Far, stop lambası, cam silecekleri ve lastik tırtıllarınızı yağmurlu havalarda yola çıkmadan önce kontrol etmeniz sizi tatsız durumlardan koruyacak, olası kaza riskini azaltacaktır.

Araç içi havalandırma sisteminizi açın.

Yağmur nem seviyesinin artmasına neden olacağından, yağmurlu havalarda aracınızı çalıştırdığınızda araç camlarının buğulandığını görmeniz fazlasıyla olasıdır.

Bunun önüne geçmek için araç içi havalandırma isteminizi açmanız önem taşır. Çoğu aracın havalandırma sistemi araç camları ve ön camda oluşacak bu tip bir buğulanmanın azalmasını sağlayacak özelliktedir. Şayet aracınız yolda giderken camdan dışarı göremeyecek kadar buğulanırsa, aracınızı müsait bir yere çekmeniz gerekmektedir.

Erken çıkın ve aracınızı normalden daha yavaş kullanın.

Yağmurlu havalarda trafiğin normal havalara oranla çok daha tıkanacağı ihtimalini göz önünde bulundurarak çıkışınızı daha erken bir saate almak fayda sağlayacaktır.

Bu sayede gereksiz manevralar yapmak, güvenli bir hızdan daha fazla hız yapmak gibi tehlike arz eden risklere girmeniz gerekmeyecektir.

Sileceklerinizi çalıştırmayı unutmayın ve yağmurun görüşünüzü etkilemesini engellemek için hidrofobik / su geçirmez cam yıkama sıvısı kullanın.

Yağmurlu havalar araba camlarınızda buğulanmaya sebep olacağından görüş alanınızın kısıtlanmasına yol açar. Bu nedenle sileceklerinizi çalıştırmanız büyük önem taşımaktadır.

Yine bu durumla bağlantılı olarak, hidrofobik / su geçirmez cam yıkama sıvısı kullanmak görüş açınızı geri kazanmak için iyi bir tercih olacaktır.

Olduğundan yavaş sürün ve takip mesafesi bırakın.

Yağmurlu havalarda zeminin ıslak olması yolların kayganlaşmasına sebep olacağından aracınızı mümkün oldukça yavaş sürmek olası kazaların önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

Takip mesafesi bırakmak her zaman önemli bir tedbir olsa da, yağışlı havalarda daha da büyük önem taşımaktadır. Araçların kaygan zemin sebebiyle duramaması sebebiyle sıkça yaşanan kazalar, araç takip mesafesi bırakıldığında çok daha azalmaktadır. Önünüzde ani fren yapan bir araç olduğunda, bıraktığınız takip mesafesi sayesinde kazanın da önüne geçmeniz mümkün olacaktır.

Su birikintileri üzerinden geçmekten kaçının.

Yağmurlu havalarda yollarda biriken suların üzerinden geçmemeye dikkat etmek, su da kızaklanma ihtimaline karşı önem taşımakta. Su birikintisi gördüğünüzde şerit değiştirmeli, yapamıyorsanız hızınızı yavaşlatıp güvenli bir şekilde aracınızı kullanmaya çalışmalısınız.

Suda kızaklanmaya dikkat edin.

Suda kızaklanma yağmurlu havalarda en sık görülen kaza oluşumlarından biridir. Aracınız bu durumu yaşadığı takdirde, ayağınızı gazdan yavaşça çekip aracınızın ön tarafını gitmeniz gereken yöne doğru dikkatli bir şekilde sürmeniz gerekmektedir. Suda kızaklanma kazalarından kaçınmak için ani dönüşler yapmaktan ve frene yüklenmekten kaçınmak önem arz etmektedir.

Frene yüklenmekten sakının.

Yağmurlu havalarda araç kullanırken yavaşlamak ya da durmak istediğiniz takdirde, ayağınızı normal havalarda yaptığınızdan daha önce gazdan çekerek arabanızı yavaşlatmaya çalışın

 

Kaynak : Gri Sigorta

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(553)942-2961