Konut Sigortası, evlerdeki güven ve huzurun anahtarı!

 

Pandemi etkisiyle artık daha fazla vakit geçirdiğimiz bir yaşam alanına, hatta bazılarımız için iş yerimize de dönüşen evlerimiz her gün deprem, yangın, hırsızlık gibi birçok risk ile karşı karşıya kalıyor. Diğer yandan iklim değişikliğinden en çok etkilenen coğrafi bölgelerden biri üzerinde yer alan ülkemizde; su taşkınları, yangın ve ağır yağışlardan kaynaklı hasarlar hızla artıyor. Konut Sigortaları ise tüm bu risklere karşı son derece ekonomik şartlarda koruma sağlıyor. Konut Sigortası’nda penetrasyon oranının henüz istenilen seviyelerin altında olduğunu belirten Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, “Penetrasyon düşük olsa da, Konut Sigortası yaptıran müşterilerimizin büyük bir kısmının yılsonunda poliçelerini yenilediklerini görüyoruz. Ray Sigorta olarak müşterilerin ihtiyaçlarına dokunan çözümlerle bu ürünle ilk tanışma oranını artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Günümüzün değişen dünyası pek çok yeni riski beraberinde getiriyor. Dijitalleşme trendine, son iki yılda pandeminin getirdiği yeni gelişmelerin de eklenmesiyle birlikte iş hayatı ve çalışma koşulları artık değişiyor. Ülkemizde birçok şirket süresiz olarak ya uzaktan ya da hibrit çalışma modeline geçiyor. Bu değişim evlerimizin olası risklere karşı güvence altına alınmasını daha da önemli hale getiriyor. Evlerdeki güven ve huzurun anahtarı ise; Konut Sigortası. Bir konutta, istatistiksel olarak en çok su tesisatından ve izolasyon eksikliğinden kaynaklı hasarlara rastlanıyor. Konut Sigortası ise genel kanının aksine sadece ev sahiplerinin değil, kiracıların da evlerini pek çok riske karşı koruma altına alıyor. Konut Sigortası, evin yanı sıra konutta bulunan eşyaları da; yangın, hırsızlık, su baskını, deprem gibi risklere karşı koruma altına alıyor. Evinizde bulunan elektronik eşyaların voltaj dalgalanması veya düşme kırılma sonucu zarar görmesi durumunda oluşacak maddi kayıplardan, iç-dış cephe camları dâhil, duvara ya da mobilyaya sabit cam malzemeler, elektrikli ocakların cam yüzeyleri ve kapaklarının zarar görmesi durumunda oluşacak maddi zararlar da poliçe kapsamında karşılanıyor. Diğer yandan komşulara, mal sahibinin kiracıya ve kiracının mal sahibine karşı neden olabileceği yangın – dahili su – duman kaynaklı maddi kayıplar da teminat altına alınıyor.

İklim değişikliği kaynaklı hasarlar her yıl artıyor

İklim değişikliğinin etkileri, her yıl daha da şiddetlenerek kendini gösteriyor. Ülkemizde son iki yılda meydana gelen felaketler, küresel ısınmaya bağlı olarak hava olaylarının ne boyutta sorunlara yol açabileceğini gösteriyor. Mevsim içindeki en düşük ve en yüksek sıcaklık makasının açılması, gerçekleşen yağış, fırtına ve yangın gibi olayların etkisinin daha şiddetli olmasına neden oluyor. Bu yıl, Batı Karadeniz bölgesinde meydana gelen sel ve su baskını olaylarında Kastamonu, Sinop ve Bartın illerinde 82 kişi hayatını kaybetti, 228 kişi de yaralandı. Yine bu yıl ülkemizin kıyı kesimlerinde, 15’i büyük olmak üzere çıkan 299 orman yangını da 8 vatandaşın hayatını kaybetmesine neden oldu. Afet bölgelerinde ortaya çıkan maddi hasar ise 200 milyon lirayı geçti. Yangın ve su baskınlarını sigorta korumasına alan Konut Sigortaları bu noktada çok önemli bir işlev üstleniyor.

Konut Sigortasıyla tanışan üründen vazgeçemiyor

“Büyük bir özenle kendimiz ya da ailelerimiz için kurduğumuz yuvalarımızı beklenmedik hasarlara karşı güvence altına alan Konut Sigortaları günlük hayatın devamlılığını sağlamak açısından büyük önem taşıyor.” diyen Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Konut Sigortaları sadece hasar oluştuktan sonra değil, acil çilingir ihtiyacında ya da tesisat işçiliği gerektiren durumlarda olay anında da yardımımıza koşuyor. Poliçelerle birlikte sunulan halı yıkama, kombi temizliği ve klima bakımı gibi birçok ücretsiz asistans hizmetleri ile hem sağlığınızı hem de konforunuzu garanti altına alıyor.” Konut Sigortası’ndaki penetrasyon oranının, Konut Sigortası yenilenme oranıyla karşılaştırıldığında ciddi bir “bilinirlik” sorununa işaret ettiğini de vurgulayan Koray Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye geneline baktığımızda, deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde DASK zorunlu bir sigorta olmasına karşın %59 seviyesinde. Burada koruma açığıyla beraber ciddi bir bilinirlik sorunu olduğunu görüyoruz. Elimizdeki veriler Konut Sigortası’nda yenileme oranlarının 2021’in ilk 10 ayında %67 oranında olduğunu gösteriyor. Demek ki Konut Sigortası yaptıran vatandaş bundan memnun kalıyor.”

“Kiracılar Konut Sigortası alabileceklerinin farkında değil”

Zorunlu Deprem Sigortası’nda depremin binalarda doğrudan sebep olduğu maddi zararlar ile deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami veya yer kayması nedeniyle oluşacak yine sadece binalardaki maddi zararlar sigorta bedeli dahilinde belirli limitler çerçevesinde Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından teminat altına alınıyor. Bu sebeple oluşabilecek diğer tüm riskler için Konut Sigortası oldukça büyük bir önem taşıyor. Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan: “Konut Sigortası için oturduğunuz evin size ait olması şart değil. Kiracılar maalesef Konut Sigortası alabileceklerinin farkında değiller. Oysa bu sigorta ürünü ile ister kiraladığınız, ister kendinize ait konutunuzda bir risk meydana geldiğinde değerli eşyalarınızı, elektronik ürünlerinizi, komşularınıza ya da mal sahibinize verebileceğiniz zararları, hatta olası bir depreme karşı eşyalarınızı teminat altına alabiliyorsunuz.”

Ray Sigorta’nın Evim Saray Konut Sigortası her eve uygun çözümler sunuyor. Hem ekonomik hem de kapsamlı olarak tasarlanan ürün; yangın, sel, su baskını, fırtına, kar, yer kayması ve cam kırılması gibi hasarlara karşı poliçe sahibini ve ailesini koruma altına alıyor. Yılda bir defa olmak üzere kombi, klima bakımını ve 6 metrekareye kadar halı yıkama hizmetini ücretsiz olarak sunuyor. Ray Sigorta Evim Saray sigortasında, zor durumlarda büyük bir kolaylık sağlayacak ‘Konut Adaptasyon Teminatı’ da bulunuyor. Bu teminat kapsamında sigortalı veya kendisi ile birlikte poliçe kapsamındaki konutta ikamet eden aile bireylerinin, poliçe süresi içerisinde tekerlekli sandalye kullanmasını gerektirecek herhangi bir kaza geçirmesi sonucunda konutta yapılması gereken adaptasyon masraflarını poliçe limitleri dahilinde karşılıyor.

Modüler Konut ürünü yolda

Ray Sigorta, yenilikçi sigortacılık anlayışını Konut Sigortası ürünlerine de taşıyor. Kişisel ihtiyaçları odağına alan Ray Sigorta, standart ya da çok geniş kapsamlı bir Konut Sigortası yerine, sigorta müşterilerinin bireysel ihtiyaçlarını karşılayacak modüler ürün opsiyonları üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan konuyla ilgili olarak: “Ray Sigorta olarak kişiselleştirilmiş ve müşteri ihtiyaçlarına göre kurgulayacağımız ürünümüzle, farklı segmentteki müşterilerin Konut Sigortasıyla ilk temasını sağlamaya çalışıyoruz. Yapılan global araştırmalar, yeni nesil tüketicilerin sadeliği sevdiğini, bu sebeple standart ürünlere yatkın olduğunu ama aynı zamanda esneklik sağlayan ve kişiselleştirilebilir ürünleri de tercih ettiğini gösteriyor. Yeni Konut Sigortası ürünümüzle hem teminatlarla hem de asistans hizmetleriyle yeni bir sigorta anlayışı ortaya koyacağız.” dedi. Yeni ürünün 2022 yılında müşterilerin hizmetine sunulması bekleniyor.

 

Kaynak  : Sigorta Life Dergisi

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329