Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

 

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

Motosiklet kullanmak ve motosikletinizle yolda güvenli sürüş kurallarına riayet ederek seyretmek için motor ehliyeti almanız gerekir. Motosiklet ehliyet fiyatları ve motor ehliyet şartları konusunda şartları bilerek harekete geçmek size daha kısa sürede motosiklet ehliyeti almanın kapılarını aralayacaktır.

Bu yazımızda sizlere sahip olabileceğiniz motosiklet ehliyetleri ile alakalı ayrıntılı bilgi verirken motosiklet ehliyet sınavı ve çok daha fazlasını öğrenmenize imkân sağlayacağız!

Motosiklet Ehliyeti Almak İçin Neler Yapmanız Gerekir?

Hayallerinizde bir motosiklete sahip olmak ve motor ehliyeti alarak yollarda boy göstermek varsa hemen motor ehliyeti almak için harekete geçmeniz gerekir. Ancak yaşınız ve yeteneklerinizin motosiklet ehliyeti alma konusunda belirleyici olacağını ifade etmek gerekir. Çünkü ehliyet konusunda çeşitlilik motosikletler için de oldukça fazladır. Bu nedenle aşağıdaki motor ehliyeti çeşitlerini değerlendirmeniz şarttır.

M Sınıfı: Motorlu bisiklet adı ile bilinene 2, 3 veya 4 tekerleği bulunan moped kullanıcılarının sahip olması gereken ehliyettir.

A1 Sınıfı: Tekerlek sayısı 2 veya 3 olan ve silindir hacmi 125 CC’ye kadar olan motosikletleri kullananların sahip olması gereken ehliyettir.

A2 Sınıfı: Motor gücü35 kW’dan fazla olmayan motosiklet kullanıcılarının sahip olması gereken ehliyettir.

A Sınıfı: Motor hacmi 35 kW üzerindeki motosikletleri kullananların sahip olması gereken ehliyettir.

B1 Sınıfı: 4 tekerlekli ve motosiklet sınıfındaki motorları kullananların sahip olması gereken ehliyettir.

Motor Ehliyeti Almak İçin Gerekli Koşullar

Motosiklet ehliyeti alabilmek için gerekli koşulların farklılık gösterebildiğini ifade etmek gerekir. Burada dikkate alınması gereken 2 temel nokta vardır. Biri yaş diğeri de tecrübedir. Her bir motor ehliyeti sınıfı için talep edilen koşullar farklı olduğundan detayları aşağıda bütün ayrıntıları ile incelemeniziöneriyoruz.

• B1, A1 ve M sınıfı ehliyet almak isteyen motor sürücülerinin en az 16 yaşını doldurmuş olmaları şarttır,

• A sınıfı motor ehliyeti alma niyetiniz varsa 24 yaşını tamamlamalı ve 2 yıldır A2 sınıfı ehliyet sahibi olmalısınız,

• A2 sınıfı ehliyet satın almak isteyen sürücüler en az 18 yaşında olmalıdır,

• Ehliyet almak için okuryazarlık şartı bulunduğundan ehliyet alacak kişilerin en azından ilkokul seviyesinde diplomaya sahip olmaları gerekir.

Motosiklet Ehliyeti Nereden Alınır?

Motosiklet ehliyeti almak istiyorsanız öncelikle bir sürücü kursuna başvurunuzu gerçekleştirerek gerekli belgeleri bir araya getirmelisiniz. Sizin adınıza MEB nezdinde başvuruları gerçekleştiren ve sınava katılımınızı sağlayan sürücü kursu ilk etapta yazılı sınavı geçmenize olanak sağlayacak dersleri sunar. Yazılı ehliyet sınavı diğer ehliyet sınıflarında olduğu gibi ortak bir şekilde gerçekleşir. Yazılı ehliyet sınavından en az 70 alarak geçmeniz halinde direksiyon sınavı aşaması başlar.

35 dakika süren ve 5 dakikası özel bir parkurda gerçekleşen motosiklet direksiyon sınavından başarılı olan adayların motosiklet ehliyeti almaya hak kazandıkları ifade edilebilir. Yaklaşık 1 ayda sahip olabileceğiniz motosiklet ehliyeti için bir araya getirmeniz belgeleri sizler için derledik!

Motosiklet Ehliyeti Almak İçin Gerekli Belgeler

Motosiklet ehliyeti almak için bir özel sürücü kursuna başvurmanız durumunda sizden aşağıdaki belgeleri bir araya getirmeniz talep edilecektir.

• Kimlik fotokopisi (Kimliğiniz yoksa kimlik yerine geçen belgeler de sunabilirsiniz)

• Diploma veya hala öğrenciyseniz öğrenci belgesi,

• Adli sicil kaydı,

• Aile hekiminden alınmış sağlık raporu,

• Varsa sahip olunan sürücü belgelerinin fotokopisi,

• Son 6 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf,

• Teorik sınav ücretinin yatırıldığını gösteren makbuz,

• 18 yaşından küçükler için veli veya vasinin verdiği muvafakat name

Yukarıdaki belgeleri bir araya getirdiğinizde artık motosiklet ehliyeti almak için önünüzdeki tek engel sınavları aşmak olacaktır.

Motosiklet Ehliyet Fiyatları Ne Kadar?

Motosiklet ehliyeti almak istiyorsanız sınavlar kadar ücretlerin de önemli olduğunu bilmelisiniz. Çoğu kimse tarafından oldukça yüksek bulunsa da ülkemizde motosiklet ehliyet fiyatlarının makul düzeylerde olduğunu vurgulamak gerekir. Peki, bu ücretler ne kadardır?

Sürücü Kurslarına Ödenecek Ücret

A1 için: 1250 TL A2 için: 1500 TL A için: 1850 TL

Harç Ücretleri

249,30 TL+ 200 TL + 37= 486,30 TL'dir. Motor sınıfı ayırt etmeksizin herkes için aynıdır.

Sınav Ücretleri

Teorik Sınav: 90 TL

Direksiyon Sınavı: 120 TL

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(553)942-2961