Karavan Kasko Sigortası Nedir?

Karavan kasko sigortası, karavan ile seyahat etmekten keyif alan bireyler için hazırlanmış bir sigorta ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Karavan severlerin oldukça talep gösterdiği karavan kasko sigortası, sigorta şirketleri tarafınca oluşturulmuştur.

 


Günümüzde sigortalı olan bireyler karavanlarını ikinci ev diye adlandırırken, kimileri için de yılda bir ay ya da üç ay zaman geçirdiği, tatil için otelden daha keyifli ve konforlu olan bir ortam olarak nitelendirdiği bir yer olarak söyleyebiliriz. Karavan kullanıcıları araçlarını oldukça dikkatli bir şekilde incelerken, sigorta konusunda da oldukça kapsamlı bir şekilde araştırma yaptıkları gözlemlenmektedir. Ancak beklenmedik şartlarda oluşan kazalar, karavan severleri ciddi maddi zararlar ile karşı karşıya bırakmaktadır. Bununla ilgili yapılan çalışmalar sonucunda, karavanların özel amaçlı taşıt altında değerlendirilerek artık kasko teminatı ile güvence altına alındığı belirlenmiştir. Tüm karavan kullanıcılarına özel kasko ürünü olan ve motorlu ve motorsuz çekme karavanlarını teminat kapsamına alan sigortanın karavan kasko sigortası olduğunu söyleyebiliriz. Peki karavan kasko sigortası nedir? Teminatları nelerdir? Hadi gelin hep birlikte bu konuyu daha yakından inceleyelim.

 

Karavan Kasko Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Karavan kasko sigortası teminatları şu şekildedir:

 • Çarpma – Çarpılma – Çarpışma,
 • Araç Yanması,
 • Devrilme – Yuvarlanma – Düşme,
 • Hırsızlık – Çalınma – Çalınmaya Teşebbüs,
 • Deprem – GLKHH Terör,
 • Cam Kırılması Teminatı,
 • 3. Kişilerin Kötü Niyetli Hareketleri,
 • Yol Yardım Hizmetleri,
 • Hasarsızlık Koruma,
 • Anahtar Kaybı,
 • Yurt Dışı Teminatı (İsteğe Bağlı),
 • Kemirgen Hayvanların Araca Verdiği Zararlar,
 • Sel ve Su Baskını,
 • Dolu ve Fırtına,
 • Çekme – Çekilme Zararlar,
 • Yanardağ Patlaması,
 • Fırtına,
 • Toprak Kayması.

Ayrıca yol yardım ve asistan hizmetleri de poliçe kapsamında olup, ücretsiz çekici hizmetlerinde kaza ve arıza durumunda faydalanma hakkınız bulunmaktadır.

 

Hangi Karavanlar Sigorta Altına Alınır?

Karavan çeşitlerinin farklılıkları çoğu birey tarafından kafa karıştırıcı olduğu için, bu çeşitler motokaravan ve çekme karavan olarak ikiye ayrılmıştır. Motokaravanlarda campervan denilen panelvan minibüsler ve alko diye adlandırılan arka kasa tipi farklı bir şekilde imal edilen Alkovan karavan çeşitlerinde kasko yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu tür karavanlarda öncelikli olarak araç yaş sınırı 15 yaş ve üzeri olarak belirlenmiştir. Çekme karavanlarda ise durum daha farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu karavan türü ülkemizde O1 ve O2 belgeli olarak 2’ye ayrılmıştır. O1 belgeli çekme karavanlar 750 kg altında olan karavan türü olarak adlandırılmıştır. Bu tür karavanlar ruhsat gerektirmezken, trafik tescili yapılmadan da plakasız bir şekilde kullanılabilmektedir. O2 belgeli çekme karavanlar ise, 750 kg üstünde olan ve trafik tescili yapılmış, ruhsat ve plaka çıkartılan karavan türüdür. Bu karavanların O1 belgeli olanlarına dar kapsamlı kasko yaptırılabilirken, O2 belgeli olanlara geniş kapsamlı kasko yaptırılmaktadır.

 

Karavan Kasko Geçerlilik Süresi Nedir?

Poliçenin geçerlilik süresi karavan kasko poliçelerinde başladığı günden itibaren 366 gün olarak belirlenmiştir. Poliçenizi yaptırdıktan 1 yıl sonra poliçenizi yenileyerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Karavan Kasko Fiyatları Ne Kadar?

Karavan kasko sigortasının fiyatlarının belirlenmiş bir tarifesi bulunmadığından belirli bir fiyat söylemek doğru olmayacaktır. Sigorta şirketlerince karavanınızın kasko değer listesinde bir karşılığı bulunmadığı için piyasa rayiç değeri üzerinden çalışma yapılır ve marka ve modeli ön plana çıkarılarak geçmiş yıllardaki kaza kayıtları dikkate alınarak fiyat belirlenmesi yapılır.

Örnek vermek gerekir ise, motokaravan olarak 2015 model bir campervan karavanınız olduğunu varsayalım. Bu aracın piyasa rayiç değerini 100 bin TL, markasını da Fiat Ducato olarak değerlendirir isek, geçmiş yıllarda kazanızın olmadığını düşündüğümüzde ortalama olarak ilk yıl aracınız için ödeyeceğiniz kasko primi 2500 – 3500 TL arasında olacaktır.

 

Karavan Kasko ile Normal Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Karavan kasko sigortası ile normal kasko poliçeleri arasında bir fark bulunmamaktadır. Karavan kasko sigortası sadece normal otomobil olarak değerlendirilmedikleri için özel amaçlı taşıt sınıfında yer aldığından kaskodan yararlanmaktadır.

 

Karavan Kasko Sigortası Teklifi Almak İçin Hemen Tıklayınız.

Karavan Trafik Sigortası Teklifi Almak İçin Hemen Tıklayınız.

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329