Plaka İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Araç sigortası yaptıracaklar bu işlem öncesinde plaka ile araç hasar kaydı sorguluma işlemini gerçekleştirerek, sigorta için ödenmesi gereken karşılığın adil olup olmadığını öğrenebilirler Bu kapsamda sigortaya ilişkin tutarların doğruluğunun sürücü tarafından takip edilebilmesi için plaka ile araç sorgula işlemini gerçekleştirmek önem arz eder. Diğer yandan ikinci el bir araç alımı yapan kişi, araca yönelik hasar geçmişini öğrenmek ve bu kapsamda satın alımda değerinin üstünde bir rakam ödememek için sorgulama yaparak gerçek verilere ulaşır.

Plakadan araç hasar kaydı sorgulaması yapıldığında araca ilişkin 2003 senesinden itibaren meydana gelen ve hasara neden olan tüm kazalar ve kazaların neden oluştuğu, tarih detayları, hasarlar ve tutarları öğrenilir.

 

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Yöntemleri

Plakadan araç hasarı sorgulandığında, aracın hasara sebep olan kazaları ve tarihleri, gerçekleşen hasarlar, hasarların maddi değeri hakkında bilgiler edinilir. Plakadan araç hasar sorgulamak için SMS’le, E-devlet üzerinden, Sigortam360’la, tramer ve çağrı merkeziyle sorgulama yöntemleri kullanılır.

 

SMS İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama

SMS ile araç hasarını sorgulamak için kullanılan yöntemler:

 • İlk olarak plaka ile sorgulama yapmak için mesaj metnine araç plakasını bitişik halde yazıp, ‘’5664’’ numarasına mesaj gönderilir. Bu işlem ile araç plakası değişmiş olsa dahi eski hasar bilgileri hakkında detaylar, mesaj gönderilen telefona gelir. Bu sorgulama işlemi için alınan SMS ücreti ise 9 TL’dir.
 • Ayrıca araçta değişen parça olup olmadığını öğrenmek için mesaj metnine PARÇA bir boşluk bırakıp plaka numarası yazıp 5664’e SMS gönderilir. Kısa süre ardından araca ilişkin değişen parçalar ve hangi tarihlerde değiştikleri hakkında bilgi SMS ile iletilir.
 • Eksper raporu olan kazalara ilişkin hasarlı parçaları ve değişim durumlarını öğrenmek için mesaj metnine PARÇA boşluk plaka bilgisi boşluk hasar tarihi bilgisi yazılıp 5646’ SMS yollanır.
 • Araçta değişen parçalar varsa hasarın oluştuğu tarih ile birlikte yapılan tüm parça değişimlerini ve değişen parçaların isimlerini, değişim fiyatlarını görmek için PARÇA boşluk pakla bilgisi boşluk kaza tarihi bilgisi yazılıp mesaj 5664’e yollanır.

SMS ile araç hasar sorgulama işlemi tüm telefon operatörleri kullanıcıları tarafından yapılabilir.

 

E-Devlet İle Online Araç Hasar Kaydı Sorgulama

E-devlet ile araç hasar kaydı sorgulamak için izlemesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • İnternet üzerinden https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine giriş yapılır.
 • Ekrana gelen tablo üzerine E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılıp, ‘’giriş yap’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni açılan ekranın sağ üst köşesindeki ‘’E-Hizmetler’’ sekmesine tıklanıp, sıralanan liste üzerinden ‘’Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’’ başlığı seçilir. Daha hızlı erişim için sayfanın en üstünde yer alan site içi arama çubuğuna da kurum ismi yazılıp arama yapılabilir. Aynı ad ile ekrana gelen başlığa tıklanır.
 • Bu adım ile ekrana gelen yeni liste üzerinden ‘’Trafik Poliçe ve Hasar Bilgisi Sorgulama’’ işlem başlığına tıklanır.
 • Son olarak açılan yeni pencere boşluğuna plaka numarası yazılıp, ‘’sorgula’’ kutucuğuna tıklanır.

 

İşlem sonunda aracın hasar kayıtları, hasarların maddi değerleri, hasarın gerçekleştiği tarih, hasara sebep olan kaza nedeni ve tarihi görüntülenir.

Sigortam360 İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Sigortam360’la araç hasar kaydı sorgulama adımları:

 • İnternetten https://www.sigortam360.com/ adresine girilir.
 • Ana sayfanın sağ üstünde bulunan ‘’giriş yap’’ sekmesine tıklanır.
 • Açılan tabloya E-posta adresi ve üye kullanıcı şifresi yazılıp, ‘’üye girişi’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yani ekranın en üst bölümünden ‘’sorgular’’ sekmesine ardından açılan liste üzerinden ‘’hasar sorgula’’ başlığına tıklanır.
 • Ekrana gelen boşluk üzerine araç plaka numarası yazılıp, ‘’hemen sorgula ‘’ kutucuğuna tıklanır.

İşlem ile araç hasarlarının ne zaman gerçekleştiği, hasarların ne olduğu, tutarları hakkında bilgi alınır.

Tramer İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Tramer üzerinden araç hasar kaydı, mağdur bilgileri, araç trafik poliçesi, araç kasko poliçesi, kaza yapan aracın kaza tespit tutanağı üzerinde yer alan kusur oranı hakkında tüm bilgiler sorgulanabilir. Bu işlemler arasından Tramer ile araç hasar kaydı sorgulaması yapmak için izlenen adımlar ise şöyledir:

 • İnternet üzerinden https://www.sbm.org.tr/ adresine giriş yapılır.
 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine ait bu adresin ana sayfasındaki ‘’Sigortam360’’ sekmesine tıklanır.
 • Ana sayfadan ‘’üye ol’’ sekmesi seçilir.
 • Açılan tablo üzerine yaşanılan şehir, e-posta adresi, ad, soy ad, doğum tarihi, yeni belirlenen bir şifre girilip, ‘’ üye ol’’ kutucuğuna tıklanır.
 • İşlem ardından yeni açılan sayfada yer alan ‘’sorgula’’ sekmesine tıklanıp, gelen boşluk üzerine araç plakası yazılıp, ‘’hemen sorgula’’ kutucuğu işaretlenir.

Bu adım sonunda aracın hasarları, tarihleri, maddi değerleri, hangi tarihli kazada gerçekleştikleri diğer detaylı bilgiler ekrana yansır.

 

Çağrı Merkezi İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Çağrı merkezinden araç hasar kaydı sorgulamak için ilk olarak araç plaka bilgisini hazır edilmeli ve TC kimlik numarası ezbere bilinmiyorsa kimlikten bakılmalıdır. Daha sonra telefon ile ‘’11890’’ Alo Hasar Çağrı Merkezi aranır. Telefona yanıt veren temsilciye TC kimlik numarası ve plaka aktarılıp, hasar sorgusu yapılmak istendiği belirtilir. Temsilci bu kapsamda, aracın trafiğe çıkış tarihinden günümüze kadar yaşanan kaza bilgilerini, bu kazalara ilişkin harsları ve değerlerini, tarihlerini aktarır.

 

TRAMER Üzerinden Yapılabilecek Sorgulama İşlemeleri

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi (TRAMER), tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposudur. Buradan şu sorgulamaları yapmak mümkün olmaktadır:

 • Araç hasar kaydı sorgulama
 • Kaza yapan aracın tutanak sonrası kusurlarını sorgulama
 • Araç kasko poliçesi sorgulama
 • Araç trafik poliçesi sorgulama 
 • Mağdur bilgileri sorgulama

 

Plakadan Araç Parça Değişimi Sorgulama

Plakadan araç parça değişimi sorgulama için SMS yöntemi kullanılabilir. Bunun için “Parca boşluk PLAKA boşluk HASAR TARİHİ” YAZILARAK 5664’e yollamak yeterli olacaktır.

 

 

Plakadan Aracın Kaç El Değiştirdiği Sorgulama

Bir aracın kaç el değiştirdiğini sorgulamak için “DETAY boşluk PLAKA” yazarak 5664’e SMS atmanız yeterli olacaktır.

 

 

Plakadan Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

Plakadan kaza tespit tutanağı sorgulama işlemi de oldukça basittir. Bunun için isterseniz sbm.gov.tr üzerinden online olarak isterseniz de 5664’e KTT boşluk PLAKA yazarak bilgi edinebilirsiniz.

 

 

Plakadan Sorgulama Yaparak Hangi Bilgilere Ulaşabilirim?

Plaka sorgulama ile şu bilgilere ulaşmanız mümkün olacaktır:

 • Aracın geçmişte kazaya karışıp karışmadığına dair detaylar
 • Kazanın boyutları 
 • Aracın geçirdiği servis süreçleri 
 • Ödenmiş olan hasar tutarı 
 • Araç sigorta poliçe bilgileri 
 • Tazminatı ödeyecek şirket bilgileri 
 • Kaza ve tutanak bilgileri 
 • Aracın kaç kere el değiştirdiği bilgisi 
 • Aracın parçaları ve orijinal olup olmadıkları

 

E-Devlet Hasar Kaydı Sorgulama

E-devlet ile hasar kaydı sorgulamak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

 • E-devlet sistemine giriş yapmalısınız
 • Daha sonra e-hizmetler kısmına Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama yazarak çıkan sekmeye girmelisiniz.
 • Açılan ekranda istenilen bilgileri doldurmanız halinde hasar kaydına ulaşabilirsiniz

 

Hasar Kayı Sorgulama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hasar Sorgulama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasar sorgulama yaparken E-devlet şifresine ve plaka numarasına ilişkin bilgilerin elde olmasına dikkat edilmeli, E-devlet şifresi yoksa PTT şubelerinin gişe bölümünden alınmalıdır.

Hasar Kaydı Sorgulamada KTT Ne Demektir?

Hasar kaydı sorgulamada KTT ifadesi çıkıyorsa, bu aracın kazaya karıştığını ve kaza ile ilgili olarak sürücüler arasında tutanak tutulduğunu bildirir.

Şasi No İle Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şasi noyu bilen kişiler E-devlet üzerinde yer alan ‘’şasi no ile hasar sorgulama’’ işlem sekmesinden şasi no girerek, sorgulama yapabilirler.

Ücretsiz Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Üst başlıklar yer verilen E-devlet üzerinden plaka numarasıyla ve Tramer ile araç hasar sorgula yöntemi ile ücretsiz sorgu yapılır.

Hasar Kaydı Sorgulama Ne Zaman Başladı?

Hasar kaydı sorgulama işlemleri 2003 yılında başlamıştır.

Araç Hasar Kaydına Nasıl İtiraz Edilir Ve Silinir?

Araç hasar kaydına itiraz etmek ve silmek için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi web adresine (https://www.sbm.org.tr/) giriş yapılıp, ‘’itiraz’’ sekmesine girilmelidir. Bu alandaki boşluklara cep telefon numarası, araç plakası, şase numarası yazılıp, silinme işleminin talep edildiği tarih girilir. Açıklama kısmına ise net şekilde kaydın silinmesinin istendiği yazılıp, ‘’gönder’’ kutucuğuna tıklanır.

Plaka Değişince Hasar Kaydı Silinir mi?

Plaka değişinde hasar kaydı silinmez. Şasi numarasından tüm hasarlar halen görüntülenir.

Hasar Kaydı Olan Araç Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hasar kaydı olan araç alınırken her ihtimale karşı alıcı tarafından bir kez daha hasar sorgulaması, satıcıdan plaka bilgisi istenip yapılmalıdır. Bu araçların sorgulamada çıkan parça değişim bilgilerine dikkat edilmelidir. Bu kapsamda kalitesiz parçalara sahip olan, orjinalliği bozulmuş bir araç alınmaz.

 

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329