“Trafik sigortasında indirim sigortalılık oranını artırır”

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Bendevi Palandöken, zorunlu trafik sigortasına zam yapılmaması gerektiğini belirtti. Palandöken, “Bununla birlikte indirim yapılması halinde sigortalılık oranlarında ciddi bir artış olacaktır” dedi. 

Zorunlu Trafik sigorta fiyatlarının ticari hayatta esnafı zorladığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Bendevi Palandöken, “Araç sigorta fiyatları sabitlenmeli ve yeni yılda zam yapılmamalı. Fiyatların böyle yüksek seyretmesi halinde trafikte dolaşan sigortasız araç sayısı daha da artış gösterecek” dedi. Bununla birlikte araç sahiplerini rahatlatacak bir indirim yapılması gerektiğini ifade eden Palandöken, “Bu indirim aynı zamanda trafikte sigortalılık oranını da artırmak için çok ciddi bir adım olacaktır. Öyle ki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ve TÜİK verilerine göre 25 milyon aracın 5 milyonu trafikte sigortasız geziyor. Sigortasızlık oranı en yüksek olan araç cinsinde, başı yüzde 66 oran ile pandemi döneminde sayısı da hızla artan motosikletler çekerken, onu yüzde 41 oran ile traktörler takip ediyor” dedi. 

Oranlar çok düşük

13 milyon otomobilin yüzde 6’sının, 486 bin minibüsün yüzde 21’inin, 209 bin otobüsün yüzde 30’unun, 882 bin kamyonun yüzde 23’ünün zorunlu trafik sigortasını yaptırmamış durumda olduğunu ifade eden Palandöken, “Trafikte sigortalılık oranının artması için fiyatlarda indirime ve sabit uygulamaya geçilmesine ihtiyaç var. Bununla birlikte trafiğe hiç çıkmayan, garajda yalnızca koleksiyon ya da dekor için bekleyen aracı olanlar, bunu ispatladıkları takdirde sigortadan muaf olmalı” diye konuştu.

 

Haber : Sigorta Medya

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329