Ehliyet Harç Ücretleri 2022

Ehliyet Harç Ücretleri 2022

Ehliyet harcı, sürücü belgesi almak isteyen herkesin ödemek zorunda olduğu bir ücrettir. Ödenen bu harcın makbuzunu alan aday sürücü kursu işlemlerini başlatabilir. Makbuzu olmayan adayların başvuruları kabul edilmez.

 

 

Ehliyet harç ücretleri sürücü kursu ve sınav ücretine göre düşük olduğundan dolayı genelde sürücü adayları için ödenmesi problem değildir. Ancak bir ehliyet almanın genel maliyetine baktığımızda ufak ödemelerin de bu rakamı önemli derece de büyüttüğünü görebiliyoruz. Dolayısıyla her sürücü adayı yazıldıktan sonra ilk sınav sonrasında ehliyetini almak ister.

 

2022 Ehliyet Alma Maliyeti Nedir?

Ehliyet almanın maliyeti her yıl belli oranlarda değişkenlik gösterir. Rakamların değişkenliğinde sürücü kursu fiyatları, harç ücreti, sınav ücreti gibi ekstra ödemeler önemli rol oynar. Bunun için ilk kez bir ehliyet kursuna yazılacak olan adayın öncelikli olarak sürücü kursu araştırması yapması doğru olacaktır.

2022 yılı harç ücretleri henüz açıklanmamış olduğundan dolayı aşağıda 2021 yılı harç ücretleri yer almaktadır.

- A, A1, A2 ve F sınıfı için: Harç ücreti 272 TL,

- B sınıfı için: Harç ücreti 820,10 TL,

- B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G ve M Sınıfı: Harç ücreti 1.368,40 TL,

 

2022 Ehliyet Harç Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ehliyet almak isteyen bir sürücü adayı öncelikli olarak randevusunu alması gerekir. Telefonla ya da internet üzerinden Nüfus Müdürlüklerinden alacağı randevu sonrasında harç ödemesini yapmak için anlaşmalı olan banka şubelerine gitmesi gerekir. Bu işlem bankaların ATM’sinden de yapılabilir. Aşağıda anlaşmalı olan bankaların listesi yer almaktadır.

 

Harç Ücretlerini Hangi Bankalardan Ödeyebilirim?

Ehliyet almak için gerekli olan harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf katkı payı listede yer alan bankalar aracılığıyla tahsil edilmektedir.

- Deniz Bank

- Fibabank

- Finans Katılım

- QNB Finansbank

- Ziraat Bankası

- Ziraat Katılım

- Vakıfbank

- İş Bankası

- ING Bank

- Kuveyt Türk

- Odea Bank

- TEB

- Şeker Bank

- PTT Bank

- Garanti BBVA

- Yapı Kredi Bankası

- Burgan Bank

- Arap Türk Bankası

- Turkland Bank

 

Harç Ücreti Neleri Kapsar?

Ehliyet almak için ödenmesi gereken harç ücreti ile birlikte ehliyet kartı ücreti olarak da adlandırılan değerli kâğıt bedeli ve Polis Vakfı’na katkı sağlamak üzere alınan hizmet bedeli ödenir. Bu ücretler genel bağlamda sürücü belgesi harç ücreti olarak tanımlanır. 

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329