Ehliyet Harç Ücretleri 2021

Ehliyet Alma Sürecinde Yapılan Maliyetler 2021

Ehliyet alma sürecinde harç ücreti, kurs ücreti, sınav ücreti gibi birçok maliyet ortaya çıkar. Yapılan harcamalar kaleme alındığında ortaya tam maliyet listesi çıkar.

 

 

- A, A1, A2 ve F sınıfı için: Harç ücreti 272 TL, Değerli kağıt bedeli 225 TL, Vakıf payı 45 TL, Toplam 542 TL

- B sınıfı için: Harç ücreti 820,10 TL, Değerli kağıt bedeli 225 TL, Vakıf payı 45 TL, Toplam 1.090,TL

- B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G ve M Sınıfı için: Harç ücreti 1.368,40 TL, Değerli kağıt bedeli 225 TL, Vakıf payı 45 TL, Toplam 1.638,40 TL 

 

Ehliyet E-Sınav Nedir, Nasıl Girilir?

Standart olarak yapılan sürücü belgesi yazılı sınavının online olarak bir merkezde yapılmasına elektronik sınav yani e- sınav deniyor. Yazılı sınavlar yaklaşık olarak 2,5 ayda bir yapılırken e-sınav ortalama 15 günde bir yapılıyor. Sınav sonuçları sınavın sonunda anında öğrenebiliniyor.

 

Harç Ödemesi Esnasında Hangi Aşamalardan Geçilir?

Sürücü belgesi almanın ilk aşaması İçişleri Bakanlığı’nın randevu biriminden uygun tarihte bir randevu almaktır. Randevu alındıktan hemen sonra harç ödemesinin gerçekleştirilmesi vakit kaybetmemek açısından önemlidir. Harç ödemesi yapılırken bankaya; isim, T.C. kimlik numarası ve ehliyet sınıfı bilgilerinin verilmesi gerekir. 

 

Harç Ücretlerini Hangi Bankalardan Ödeyebilirim?

Ehliyet almak için gerekli olan harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf katkı payı listede yer alan bankalar aracılığıyla tahsil edilmektedir.

- Deniz Bank

- Fibabank

- Finans Katılım

- QNB Finansbank

- Ziraat Bankası

- Ziraat Katılım

- Vakıfbank

- İş Bankası

- ING Bank

- Kuveyt Türk

- Odea Bank

- TEB

- Şeker Bank

- PTT Bank

- Garanti BBVA

- Yapı Kredi Bankası

- Burgan Bank

- Arap Türk Bankası

- Turkland Bank

 

Harç Ücreti Neleri Kapsar?

Ehliyet almak için ödenmesi gereken harç ücreti ile birlikte ehliyet kartı ücreti olarak da adlandırılan değerli kâğıt bedeli ve Polis Vakfı’na katkı sağlamak üzere alınan hizmet bedeli ödenir. Bu ücretler genel bağlamda sürücü belgesi harç ücreti olarak tanımlanır. 

 

Harç Ücretleri Durumlara Göre Farklılık Gösterir mi?

Peki harç ücreti yalnızca ilk kez ehliyet alacak olan sürücü adaylarından talep edilen bir ücret midir? Kayıp ve yenileme durumlarında da ödenmesi gerekir mi?
Ehliyet yenileme işleminde yalnızca değerli kâğıt bedeli ve vakıf katkı payı olarak belirlenen 15 TL'nin bankaya ödemesi yapılmalı ve dekont Emniyet Müdürlüğüne iletilmelidir.

Eski tip ehliyete sahip olanlar için kayıp ehliyet işleminde yalnızca değerli kâğıt bedeli ve vakıf katkı payının ödenmesi gerekir. Ancak yeni tip ehliyete sahip olan ve kayıp ibaresiyle yeniden çıkarmak isteyenlerden 270 TL kayıp ehliyet ücreti talep edilir.

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329