2021 ÖTV İndirim Oranları

2021 yılında ve her yılda ÖTV oranları ve indirimleri araç tiplerinin modellerine ve fiyat değerlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin 1600 santimetreküp silindir hacmine kadar olan ve matrahı için 85.000 TL’ye kadar değer tanımlanan araçlarda, %45 ÖTV uygulaması yapılır. Bu kapsamda %80 ÖTV oranına sahip olan araç modellerinden çok daha indirimli bir oranda ÖTV karşılığı hesaplanır.

Oranlarlar indirimli hesaplamaların oluşmasında etkilidir. Diğer yandan 1600 ile 2000 santimetreküp arasında silindir hacimli ve matrahı 130 bin TL üzeri olan araçlar ise %50 ÖTV oranına tabi olarak, %45 orana tabi olanlardan daha yüksek bir hesaplama içinde değerlendirilirler.

 

13 Ağustos 2021 İçin En Güncel ÖTV İndirim Oranları

2021 senesi için belirlenmiş olan ve şuanda güncel olarak uygulanan ÖTV indirim oranları şu şekildedir:

  • 1600 santimetreküp silindir hacmine kadar olan ve matrahı 92 bin TL’yi aşmayan araçlar için %45 ÖTV,
  • 1600 ile 2000 santimetreküp silindir hacmi arasında olan ve matrahı 92 bin TL 150 bin TL arasında yer alan araçlar için %50 ÖTV,
  • 1600 ve 2000 santimetreküp arasında silindir hacimli ve 150 bin TL matrah fiyatının üstünde olan araçlarda %80 ÖTV,
  • 1600 ve 2000 santimetreküp arasında silindir hacimli olan ve matrahı 170 bin TL üzeri olan araçlarda %150 ÖTV,
  • 2000 santimetreküp silindir hacimli araçlarda ise %220 ÖTV oranları alınır.

Bu kapsamda indirimler ise araçların silindir hacimlerinde ve fiyatlarında oluşan değişimlere bağlı olarak gündeme gelir.

ÖTV İndirimi Nedir?

ÖTV’nin en temel şekilde açılımı, özel tüketim vergisi olarak ifade edilir. Belirli mal veya bir ürün için maktu veya oransal olarak belirlenen ve mal veya ürün sahibinden alınan harcama vergisi ÖTV olarak ifade edilmektedir. İlk olarak 2002 senesinde Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişikliği ardından gündemimize taşınan ÖTV, Avrupa Birliğinde 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. Türkiye’de uygulanma amacı ise gelir elde etmenin yanında sosyal fayda sağlamaktır.

Örneğin sosyal fayda kapsamında işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için her zaman engelli bireylere ÖTV indirimleri uygulanır. Araç alımında engeli bir bireye avantaj sağlaması açısından bu indirimler gereklidir. Diğer yandan matrah fiyatları daha düşük olan araçlar için sunulan ÖTV indirimi, sizin daha uygun bir maliyet üzerinden araç alabilmenize imkan sağlar.

 

2021’de ÖTV indirimi Olacak mı?

Kısaltma ifadesini açtığımızda özel tüketim vergisi olarak adlandırdığımız ÖTV, şuan için belirli oranlar üzerinden işlemlerde kullanılsa da Mart ayında ÖTV oranlarının düşeceği konusunda beklentiler bulunuyor. ÖTV tüm mal ve hizmetler üzerinde bulunana veri türü olarak görülmez. Sadece belirli mal ve hizmetlerde yer alan ÖTV, değeri 3 farklı mal ve hizmette yer alıyor. Bu kapsamda Mart ayında bir indirim oluşması halinde bu mal ve hizmetlerde de indirime gidilmiş olacaktır.

Bu üç gurup alışkanlık veren mallar, lüks tüketime dahil edilen mallar ve sürümleri yüksek olan mal çeşitleridir. Beklenen ÖTV indiriminin ise lüks tüketime konu olan mallar arasında yer alan araçlar üzerinde uygulaması bekleniyor. Beklene ÖTV düşüşünün oluşması halinde %50 oranında iptal yaşamış olan sıfır araç piyasasının da canlanması olası görülüyor.

 

ÖTV indirimleri Neye Göre Değişir?

ÖTV indirim oranları ilk olarak araların silindir hacimlerine ve matrah değerlerine bağlı olarak şekillenen ÖTV oranlarına göre değişir. Ardından yeni yapılan ÖTV düzenlemesi kapsamda indirim oranını değiştiren diğer faktörler devreye girer.

Hurdaya çıkardığınız araçlar için kullanabileceğiniz hurda araç ÖTV indirimi, diğer araç modelleri üzerinde şekillenen ÖTV indiriminden çok daha yüksek bir değerde hesaplanacaktır. Diğer yandan normal bir araç ile taksinin tabi olduğu ÇYV indirim oranları da farklıdır. Gerekli koşulların oluşması halinde şehir içi taşımacılık faaliyeti gösteren taksiler ÖTV indiriminden avantajlı şekilde yararlanırlar.

Tıpkı şehir içi taşımacılık alanında olduğu gibi ticari araçlarda, binek araçlardan farklı bir ÖTV indirimine tabi olurlar. ÖTV indiriminin hesaplanmasında ise içinde bulunulan sene için sunulmuş olan ÖTV oranları baz alınarak hesaplama yapılmalıdır. Diğer yandan engelli bireyler ÖTV indiriminden ayrıcalıklı olarak yararlanırlar.

 

ÖTV İndirimi Araç Fiyatlarını Düşürür mü?

ÖTV indirimleri araçlar için satın alımda karşılanması gereken toplam maliyetleri aşağı çeker. Örneğin bir araç fiyatının vergisiz, matrah fiyatı üzerine ÖTV oranı uygulanarak fiyat aşağı çekilmez, ancak araç vergisiz fiyatı üzerine ÖTV oranı ve KDV oranı ile hesaplanan değerler eklenerek alınır. Burada eğer ÖTV oranı düşük olursa ve indirim gündeme gelirse, alınan araç için karşılanacak toplam masrafta düşer.

Bunu bir örnek ile açıklarken 100 bin TL vergisizi fiyatlı bir aracı ele alırsak, ÖTV oranı %50 iken 50 bin TL ÖTV değer karşılığı ve %18 KDV’den 27 bin TL KDV değer karşılığı hesaplanır. Bunların 100 bin TL’ye eklenmesi ile birlikte araç için masraflar, 177 bin TL’ye yükselir.

 

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(507)354-5329